В началото на месец септември в град Линц, Австрия се проведе Международният фестивал "Арс Електроника", за съвременно и дигитално изкуство.
Фестивалът е най-големият, престижен форум за такъв тип изкуство. Подробности за тазгодишното издание ни разказаха събеседниците в предаването “Радиокафе“ Ралица Георгиева и Венелин Шурелов, които бяха българските представители на форума.
Шурелов подчерта, че съществуващите в България инструменти за ново дигитално изкуство – магистърска програма "Дигитални изкуства“ в Художествената академия, ДА Фест и Международния фестивал за дигитални изкуства, както и процесите, които водят до създаване на съдържание в тази област на изкуството, са довели до изключителната възможност за първи път представители на страната ни да участват в Международния фестивал "Арс Електроника".
“Това е огромен пробив, исторически, бих казал. Самият фестивал е едно огромно събитие, невероятно по мащаб, интензивност, богатство на програма, географско покритие на участници. Един инкубатор на срещи, процеси, пораждащи се отношения и на възможност да сме свидетели на най-новите процеси в областта на изкуството и технологиите“, посочи още той.
"Изкуство, технологии и общество са трите думи, които обозначават целта на този фестивал“, каза още Веселин Шурелов.
Ралица Георгиева сподели за наученото от човека, артист и преподавател Венелин Шурелов:
„Бях две години в Магистърската програма за Дигитални изкуства в академията, където имах честта професор Шурелов да преподава. Разговорите с него са силно вдъхновяващи, защото е много запален, умее да хваща и да те занимава с тази тема, която е необятна и изключително интересна“.
“Всичко е възможно, стига да има смисъл“.
Тя разказа за българското участие на фестивала "Арс Електроника", за това какво показаха участниците със своите лични авторски произведения, с които представиха България. Те показаха, че я има на картата на съвременното дигитално изкуство.
“Участвахме аз, Йоана-София Вангелова и Таня Неделчева с три работи: обект инсталация, видео инсталация и кинетична инсталация“, обясни тя.
Да разкажем какво представляват тези обекти, без да могат хората да ги видят, по радиото?
“Моята инсталация представляваше два обекта, две стоманени маси. Занимавах се с генетика, ДНК наследственост и какви са физическите и личностни (душевни) рамки на нашето съществуване“, разкри тя.
“Смисълът на едно художествено произведение е да бъде повод за разговор. Доколкото ще даде отговор или ще постави въпрос, доколко авторът ще бъде изчерпателен в изследването на определена тема е мярка, която самият той поставя".
"Това, което ние преживяхме в "Арс Електроника" и това, което правим тук на "Да Фест", е да срещаме публиката с авторите и да разширяваме полето на самото произведение и на собствените си представи за нашите стереотипи и очаквания“, изтъкна проф. Венелин Шурелов.
По думите му, каква е нашата принадлежност, какви са границите, какъв е смисълът от това много изострено териториализиране, чувство за национална принадлежност, важи не само за конкретен случай или произведение и е добър повод да се замислим, доколко има смисъл да се вкопчваме в тези категории.
Още споделени интересни аспекти за най-впечатляващото и новото от фестивала "Арс Електроника", чуйте в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Остри въпроси към днешната демокрация задават с/в творби в галерия "Квадрат 500" двама художници с различна националност, но известни със своите провокации и чувствителност по обществено значими явления и събития. Андрей Молодкин (Русия) и Сантяго Сиера (Испания) за пръв път се представят в България. Тяхната съвместна експозиция,..
Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка..
Наградите Effie са известни сред комуникационните експерти, рекламодателите и агенциите в световен мащаб като най-изявеното признание в бранша и награждават всички форми на маркетингови активности, които допринасят за успеха на търговските марки. Организатор на конкурса у нас е Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА). Тези награди са..
Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..
Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Славчева е първата жена председател на академията. Тя получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..
Тази година с редица инициативи отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов. Поредно интересно събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния център на Лесотехническия университет (ЛТУ), където се открива паметен кът на писателя , който е и..
Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да получи достъп до електронното си здравно досие през своя мобилен телефон. През декември съдействие в..