Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.
Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева.
"В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е първият търг за съвременно изкуство, който се провежда в България", отбеляза Милена Едвиг.
Търгове със стари майстори се провеждат ежемесечно и преди, и сега. Може би пазарът за изкуство в България 80 процента се състои от произведения на стари майстори, но ние искаме да фокусираме вниманието върху съвременното българско изкуство в селекцията, която сме подбрали с Весела Ножарова, в която има повече от 40 съвременни български автори. Някои от тях изявени, някои млади и смятаме, че сме направили много интересна селекция“, допълни тя.
Как се създават нови майстори, как се избират и идентифицират и в идеалния случай, как се продават?
“Всеки стар майстор някога е бил съвременен творец. Ако разгледаме кариерите на старите майстори, разбираме как чрез различните форми на развитие е имало и различни меценати, които са ги подкрепяли – в един момент това е била църквата, по-късно, частни собственици, държавата…В наши дни галериите играят голяма роля – ако вземат един творец под крилото си и създават платформа за хубави изложби, грижат се при кои колекционери отиват неговите творби, има международни участия, участия по резиденции…така се развива една кариера, при такъв обмен“, направи съпоставка Красимира Кунева.
По думите й, търговете са допълнителен инструмент, който позволява на млади творци или вече установени такива да достигат до нови публики. Те представят една смесица от творби, които иначе няма как да се видят заедно.
„Когато говорим за търг, тук вече не става дума за кариерата на твореца, въпреки, че търгът помага да се издържаш финансово от изкуството си. Търгът е също така едно лично решение на хората, за нуждата им да живеят с изкуство“, изтъкна тя.
Търгът за съвременно българско изкуство ще бъде открит в едно с изложба, на ул. "Цар Самуил“ 52, на 26 септември, от 18 часа. Хората които желаят да го посетят ще могат да видят мащабна селекция от български съвременни артисти.
Чуйте още аспекти по темата в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..