Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.
Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева.
"В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е първият търг за съвременно изкуство, който се провежда в България", отбеляза Милена Едвиг.
Търгове със стари майстори се провеждат ежемесечно и преди, и сега. Може би пазарът за изкуство в България 80 процента се състои от произведения на стари майстори, но ние искаме да фокусираме вниманието върху съвременното българско изкуство в селекцията, която сме подбрали с Весела Ножарова, в която има повече от 40 съвременни български автори. Някои от тях изявени, някои млади и смятаме, че сме направили много интересна селекция“, допълни тя.
Как се създават нови майстори, как се избират и идентифицират и в идеалния случай, как се продават?
“Всеки стар майстор някога е бил съвременен творец. Ако разгледаме кариерите на старите майстори, разбираме как чрез различните форми на развитие е имало и различни меценати, които са ги подкрепяли – в един момент това е била църквата, по-късно, частни собственици, държавата…В наши дни галериите играят голяма роля – ако вземат един творец под крилото си и създават платформа за хубави изложби, грижат се при кои колекционери отиват неговите творби, има международни участия, участия по резиденции…така се развива една кариера, при такъв обмен“, направи съпоставка Красимира Кунева.
По думите й, търговете са допълнителен инструмент, който позволява на млади творци или вече установени такива да достигат до нови публики. Те представят една смесица от творби, които иначе няма как да се видят заедно.
„Когато говорим за търг, тук вече не става дума за кариерата на твореца, въпреки, че търгът помага да се издържаш финансово от изкуството си. Търгът е също така едно лично решение на хората, за нуждата им да живеят с изкуство“, изтъкна тя.
Търгът за съвременно българско изкуство ще бъде открит в едно с изложба, на ул. "Цар Самуил“ 52, на 26 септември, от 18 часа. Хората които желаят да го посетят ще могат да видят мащабна селекция от български съвременни артисти.
Чуйте още аспекти по темата в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..