Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 26 септември от 18 часа

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Красимира Кунева и Милена Едвиг разказаха в "Радиокафе"

Снимка: Радио София

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.  

Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева.

"В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е първият търг за съвременно изкуство, който се провежда в България", отбеляза Милена Едвиг.

Търгове със стари майстори се провеждат ежемесечно и преди, и сега. Може би пазарът за изкуство в България 80 процента се състои от произведения на стари майстори, но ние искаме да фокусираме вниманието върху съвременното българско изкуство в селекцията, която сме подбрали с Весела Ножарова, в която има повече от 40 съвременни български автори. Някои от тях изявени, някои млади и смятаме, че сме направили много интересна селекция“, допълни тя.

Как се създават нови майстори, как се избират и идентифицират и в идеалния случай, как се продават?

“Всеки стар майстор някога е бил съвременен творец. Ако разгледаме кариерите на старите майстори, разбираме как чрез различните форми на развитие е имало и различни меценати, които са ги подкрепяли – в един момент това е била църквата, по-късно, частни собственици, държавата…В наши дни галериите играят голяма роля – ако вземат един творец под крилото си и създават платформа за хубави изложби, грижат се при кои колекционери отиват неговите творби, има международни участия, участия по резиденции…така се развива една кариера, при такъв обмен“, направи съпоставка Красимира Кунева.

По думите й, търговете са допълнителен инструмент, който позволява на млади творци или вече установени такива да достигат до нови публики. Те представят една смесица от творби, които иначе няма как да се видят заедно.

„Когато говорим за търг, тук вече не става дума за кариерата на твореца, въпреки, че търгът помага да се издържаш финансово от изкуството си. Търгът е също така едно лично решение на хората, за нуждата им да живеят с изкуство“, изтъкна тя.

Търгът за съвременно българско изкуство ще бъде открит в едно с изложба, на ул. "Цар Самуил“ 52, на 26 септември, от 18 часа. Хората които желаят да го посетят ще могат да видят мащабна селекция от български съвременни артисти.

Чуйте още аспекти по темата в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54