"Идеята е добра, не лоша. Наистина е добре хората да имат достъп до определени медикаменти, които са без лекарско предписание. Аз имам критични бележки първо към самия законопроект. Той е витиевато написан, даващ широки граници на самите апарати, то даже няма никакви граници. Казва се, че в някаква наредба, в някакво министерство ще се напише точно кои машини могат да бъдат. Това дава ли гаранции, че това не е корпоративен ход? Ние сме учудени, защо при предлагането на такъв законопроект най-малкото е да седнем на една кръгла маса да дискутираме проблема и всеки да каже кой как вижда нещата, как те действително се случват.
Той посочи, че някои пациенти са с по няколко медикамента и трябва да се действа много внимателно, а също така един от рисковете е, че някое дете може да си купи лекарство. Относно затварянето на аптеки по малките населени места той посочи, че това зависи от законотворците, а не от фармацевтите. И допълни, че аптеките не са магазини, в които да се извършва търговия и най-често доходите идват от дрогерийната част.
"Аз разчитам на тази аптека да продавам така наречената "дрогерийна част" - памуци, козметика, общи продукти, за да може онези 0% надценка да ги избивам. Защото субсидията от НЗОК е крайно недостатъчна. И в един момент някой народен представител казва, че в Добри дол баба Иванка няма достъп до лекарства и ние ще сложим един апарат. Да, обаче в Добри дол община Трекляно ще ми вземе дрогерийната част и после в Ковачевци като ми вземат дрогерийната част, аз като имам 0% надценка по каса какво да направя? Ние работим една година за тази аптека и тъкмо по тази методика прохожда нещо и ние искаме да вземем онова, което може да издържа аптеката", заяви Качулев.
По думите му проблемът с липсата на лекарства не е реален и се решава поетапно по места, а методиката е саморегулираща се. Това е една фиксирана сума пари от бюджета на Здравна каса, където се казва, че ако в близост се отвори друга аптека, тогава има конкуренция и от касата няма да плащат субсидии на нито една от двете. И добави:
"Тези пари са фиксирани. Една нищожно малка сума на фона на предвижданото финансиране за едни вендинг апарати. Нека да помислят да увеличат тази сума, защото в момента сумата за денонощна смяна е 5700 лв, при положение, че цялата нощна смяна излиза над 18 хиляди лева високоспециализиран труд на магистър фармацевт. Ето тук вече трябва да седнем и да говорим. То нямаше иницииран разговор."
Той посочи, че промените не са консултирани дори със законовата организация Български фармацевтичен съюз. Браншовите организации също би трябвало да бъдат включени в един такъв диалог, категоричен е Качулев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...