Известният и обичан роман на Кърт Вонегът “Бог да ви поживи, господин Роузуотър“ излезе в ново издание за Алея на книгата.
Безмилостна сатира на капитализма и произтичащите от него социално неравенство и обезчовечаване, романът, публикуван в оригинал през 1965-а, е по-актуален от всякога.
Повече за новото издание на романа, за стила и маниера, разказа в предаването „Радиокафе“ преводачът Божидар Стойков, който разкри, че първото издание на романа “Бог да ви поживи, господин Роузуотър“ у нас, се осъществява 1982 г. след което 1985 и 1989 г.
Какво впечатлява в стила и маниера на Кърт Вонегът, за който даже си има понятие "вонегътизъм“ преводачът обобщи:
“За мен всичко у Вонегът е странно, интересно, многопластово.“
"Мисля, че има няколко теми, характерни за цялото му творчество: Тази нехуманност, която съществува и винаги я е имало, човешката самота в противовес на добротата на човека. Вонегът, който много обича хората, страда за тях, за тяхната самота, за тяхното социално неравенство и това, което според мен го тревожи много вътрешно, е отчуждението на съвременния човек спрямо околните. Зад този лек цинизъм откриваме толкова доброта и отношение към ближния, не само в този роман", посочи Божидар Стойков.
Почти болезнено реалистичен портрет на съвременния свят и на противоречията в човешката природа,
“Бог да ви поживи, господин Роузуотър“ е сред най-емблематичните и обичани творби на Вонегът. В центъра на историята е Елиът Роузуотър – мултимилионер, който губи разсъдъка си в ужаса на Втората световна война и след като развива твърде нетипично за своята класа социално съзнание, се превръща в месия на дребно.
Той обича бедните, низвергнатите, грешните, уродливите наравно с всички останали и отдава живота си да споделя несметното си богатство с всекиго в нужда. Но идва ден, в който неговата нормалност трябва да бъде доказана в съда, защото каква по-голяма лудост от това да помагаш на хора, от които никой не се интересува?
Изправен пред болката и гнева от безспирната житейска несправедливост, Вонегът открива антиотрова срещу жестокостта, а именно хуманността.
Както и в много от другите му творби, и тук неговият цинизъм е примесен със съпричастност и разбиране към ексцентричните му, налудничави и често откровено карикатурни герои.
Макар че обрисува свят, в който животът в крайна сметка се оказва „безсмислен и злочест“, а хората непрестанно са отхвърляни като „умствено, нравствено и физически негодни“, писателят го прави с неподражаемото си остроумие и сатиричен гений. Несъмнен литературен пророк, Вонегът си служи с хумор и абсурдизъм, за да сподели своите морални възгледи и да подложи на тълкуване привидно устойчиви понятия като „нормално“, „здрав разум“ и дори „човек“.
“Ако не можем да намерим основание да ценим човешките същества, защото са човешки същества, то тогава ще можем, както много пъти сме предлагали, да ги унищожим.“
Тези думи са може би най-доброто обобщение на посланието, което несравнимият Кърт Вонегът изпраща с романа „Бог да ви поживи, господин Роузуотър“. Изрича ги писателят Килгор Траут – любим герой на американския модерен класик и негово алтер его, който се появява за първи път именно в тази му творба.
Новото българско издание вече е налично – след 25-годишно отсъствие от книжарниците, в познатия превод на Божидар Стойков и с модерна корица на Милена Вълнарова.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..