В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора Бакърджиева, изп-директор на Български дарителски форум и Траян Траянов, изп. директор на Фондация "Заедно в час", за да разкажат за тревогата на организации от неправителствения сектор у нас, голяма част от които протестираха против конкретни текстове от предлагания Закон за регистрация на чуждестранните агенти, който беше внесен за обсъждане в Народното събрание на 10 септември.
В протестни писма и призиви до председателя на Народното събрание, до народните представители в 50-тия Парламент, изпратиха от екипа на Български дарителски форум (БДФ) и от екипа на фондация „Заедно в час“.
“Законопроектът има идеята да стигматизира гражданското общество и да ограничи свободите и правата на всички граждански организации, както и физически лица да изпълняват своите мисии“, заяви Теодора Бакърджиева от БДФ.
"Аз бих определил този закон като антибългарски, той цели на практика да убие и потисне всякакъв вид международен обмен и би направил изключително труден живота на българските учени и българските учители, би затруднил много деца и семейства от уязвими групи, които получават подкрепа от неправителствени организации и от гражданския сектор“, посочи Траян Траянов от „Заедно в час“ и допълни, че не само гражданските организации са разтревожени, но и работодателските асоциации, както и хиляди граждани, подписали се и обявили се против този закон.
Сред организациите, обявили се против приемането на Закона за чуждестранните агенти, са Българската стопанска камара, Конфедерацията на независимите синдикати в България, Българската предприемаческа организация, Българската асоциация на софтуерните компании, Българска работодателска асоциация иновативни технологии, Българският дарителски форум. Над две хиляди отделни граждани и граждански организации са подкрепили общо становище с призив за отхвърляне на законопроекта. Всички становища могат да бъдат намерени на страницата на Народното събрание.
“Атаките срещу неправителствените организации са атаки срещу гражданите на България. Неправителствена организация е сдружаване на граждани със сходна мисия. Забранявайки такова сдружаване, се отхвърля ролята на гражданите в развитието на една държава”, се казва в изпратеното до Народното събрание становище на “Заедно в час”.
Забраната за граждански организации и отделни експерти, получили чуждестранно финансиране извън ЕС, да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и университети ще влоши още повече качеството на българското образование. В момента над половината от българските 15-годишни ученици са функционално неграмотни (PISA 2022). Те не притежават ключови за съвременния свят умения, посочват от организацията.
Според призива на Български дарителски форум, изпратен до депутатите в 50-тото Народно събрание, подобен закон би лишил множество талантливи български младежи от възможността да продължат образованието си със стипендии от чужбина, защото ще бъдат обявени за „чуждестранни агенти“. Той би лишил от хранително и материално подпомагане хиляди възрастни и социално слаби хора, както и буквално от живот много българи, които разчитат на дарения от страната и чужбина, за да могат съответно да се прехранват или лекуват в наши или чуждестранни болници.
Всеизвестен факт е, че получатели на частна дарителска подкрепа са и различни административни структури, държавни и общински лечебни и образователни заведения, културни институти и др. В резултат от приемането на този закон потърпевши ще бъдат всички – организации, институции, физически лица, посочват те.
Още аспекти по темата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..