Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Минчева:

Инвестициите се насочват към държави, където сухопътен контрол липсва

Само 8 процента от българския износ за ЕС е по вода и въздух, а останалият е по суша, най-вече с автомобилен транспорт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Един от основните приоритети на Българската стопанска камара е присъединяването на България към Шенген, Еврозоната и ОИСР.  Макар и отпадането на граничния контрол на въздушните и морски граници да може да бъде определено като стъпка в правилната посока, запазването на контрола по сухопътните граници за България и Румъния води до значителни разходи, екологични вреди и пропуснати ползи не само за икономиките на двете държави, но и за целия вътрешен пазар на ЕС.

Много е трудно да се определят пропуснатите ползи, защото не се събират необходимите данни и никой не следи процеса съвсем целенасочено. Идеята на това становище е да се обогати дебатът, който се води по присъединяването на България и Румъния от 2011 г., който не излиза извън проблемите, свързани с незаконната миграция. Можем да се насочим и върху един много важен аспект, всъщност как се отразява на икономиката и на хората. Това коментира в Ритъмът на столицата Мария Минчева – зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК), и член на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).


Според Минчева непълноправното участие в Шенген оказва негативно влияние върху инвестиционната атрактивност на двете държави.

“Инвестициите се насочват към държави, където такъв (сухопътен - бел. ред.) контрол липсва, защото няма забавяне, оскъпяване и накрая тези цени се пренасят върху крайния потребител”. 
Освен това се ограничават и възможностите за туризъм, както и трудовата мобилност в пограничните райони (както е във Франция, Германия, Италия). Отделно от това се нанасят и екологични щети заради престоя на границите, който увеличава вредните емисии.     

По думите ѝ, въпреки че 30 години вече вътрешният пазар функционира, 60% от пречките пред бизнеса, които са били регистрирани, продължават да бъдат актуални. 

Според нея е добре да се използва инерцията на процеса по влизането ни в Шенген и да се финализира процесът още в рамките на тази година. Така според нея може още в рамките на 2024 г. да бъде определена дата за пълноправното ни влизане в Шенген.

“Това, което чухме по време на събитието е, че на 10 октомври ще бъде направено такова предложение за вземане на решение за определяне на дата, която би могла да бъде и 1 януари 2025 г. Разбира се, всяка конкретна дата, базирана на обективни показатели, предпоставки и критерии, които се очаква ние да изпълним и сме изпълнили, е добре дошла” допълни тя.


Чуйте целия разговор с Мария Минчева в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14