Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Квадрат 500":

Разпадът на обществото като вдъхновение в изложбата "Фрагментация"

Цветелина Анастасова и Драгомир Костадинов с водещата Гери Пейкова
Снимка: Радио София

Изложбата на младия художник Драгомир Костадинов, озаглавена “Фрагментация“, пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в “специалното” огледало на безкрайността.

Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно, те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции.

Експериментът на автора при използването на подобен калейдоскопичен подход е опит да надгради собствения си стил. До момента той е работил главно в сферата на скулптурата и с този проект прави крачка към инсталацията. “Фрагментация" може да бъде приобщена към всички онези съвременни произведения, много по-значими от техния краен облик и в които водещо е преживяването.

Повече за експозицията и автора, разказа в предаването “Радиокафе“ Цветелина Анастасова - куратор в Национална галерия "Квадрат 500", която разкри, че това е първата изява на автора там.

“Млад, съвременен автор, за когото е трудно да се сложи някаква рамка, трудно е да се каже дали е живописец, дали е скулптор, защото е изцяло вдъхновен от стриййт арт-а.

Не технологията с която прави своите произведения го дефинира като автор, а това, което го дефинира са темите, които го вълнуват и начинът, по който решава да ги покаже пред публиката“, обяснява кураторът.

В неговото изящно и тихо присъствие като автор, мога да кажа, че той прави нещата по вътрешна необходимост, преди да ги адресира към каквато и да била таргет публика, посочва Цветелина Анастасова.

По думите й, в начина си на себеизразяване, Костадинов не мисли за крайния зрител, а по-скоро за това, което него го движи като автор.

Проектите на Драгомир Костадинов – PXRN, член на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists от нейното създаване през 2015 към Сдружението с нестопанска цел “Синергия“, повдигат темите за творчеството, за човешките страхове и фобии, за възможностите, за ограниченията, които сами си налагаме, но за които често сме склонни да обвиняваме околната среда, обществото, изкуствения интелект. 

Тези теми са както актуални, така и неудобни, каквито са и творбите на Драго. Те ни привличат и веднъж навлезли в същността им, виждаме собственото си отражение в самотното ни, обезпокоително и несигурно съществуване.

Проектът е финансиран по програма “Визуални изкуства” (2023) на Министерството на културата.

Още подробности завизуалната арт инсталация на Драгомир Костадинов, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35