Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София Тех парк днес

RSF2024 показва защо и как България може да се превърне в регионален технологичен център

Снимки: Лили Големинова

Под наслов "Новите хоризонти на технологиите" днес в София (в сградата "Джон Атанасов" в София Тех парк) се провежда най-голямото събитие за иновации в технологиите и роботиката у нас - "Robotics Strategy Forum-2024" (RSF2024).

Това е шестото издание на форума, съобщи пред БНР-Радио София Йонко Чуклев, съосновател на Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРАи), част от организаторите на събитието.

"Голяма част от конференциите, които залагат на машини,  роботи така нататък, обикновено привлича мениджъри и професионалисти инженери. Идеята ни е да привлечем и млади хора към технологиите, да видят потенциала и съответно да намерят и те своето място в тях и в този нов свят с изцяло нови хоризонти, да се реализират тук. Мисля, че България също се ориентира вече към създаване на високотехнологични продукти."

В страната съществуват около 50 клуба по роботика, но на някои места „искрицата е към загасване“ поради финансови или други причини. Затова членове на сдружението оказват подкрепа, включително и с ментори.

В асоциацията членуват над 80 компании и те осъзнават, че инвестициите, които се правят днес ще дадат плод поне след 5 години.

"За да прекратим абстрактните мисли и представи в тази област, сме се постарали тук да донесем продуктите на една българска компания, която продава по целия свят, да покажем български роботи, които се интегрират вече извън границите на нашата държава. За да не звучи абстрактно - да видят хората какво се прави тук и сега."

Освен лекционната и изложбената част на форума има и 3 състезания за младите хора.

Следобед ща може да се види и футбол с дронове.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10