В книгата са разгледани четири основни теми - Конструкцията на човешкия език като единен ментален език; Бохарският коптски език като новозаветен език, отразяващ този „първичен“ език в контекста на Новозаветното Благовестие и конкретно - носещ в многопластови думи като семена Проповедта на Християнското Благовестие; Прото-индоевропейският език като език, който в коренната си система съдържа същите първични езикови ментални концепции, но с различна фонетична стойност и как те са записани с прото-писмени пиктограми в неолитни артефакти от Източна Европа; Синхронът между съвременната наука и духовното наследство на монотеистичното познание в Светите Писания, когато биват четени и разбирани чрез език, запазил отпечатък на „Архе“-речта.
Боряна Йотова е дългогодишен изследовател в областите сравнителна религия, лингвистика и културна антропология, съавтор на първата българска книга за вдъхновението "Йероглифите на Вдъхновението говорят от Тракия" и създател на първата българска глобална fintech компания – ФинАналитика.
Пред Радио София тя сподели, че заедно с Тодор Йотов не са експерти по отношение на древни ръкописи, в смисъла на изследването на техния материален носител.
„Това, което ние сме предложили, е прочит на най-древния коптски-бохарски папирус, датиран от III – IVвек на Евангелието на Йоан и първите четири глави на книгата „Битие“. Почти всичко вече е изключително добре дигитализирано, с перфектно качество за изследователски цели. В този смисъл, ние сме използвали широка литература, библиотеки за древни папируси на коптски-бохарски език“, каза Йотова.
Тя добави, че в лингвистично изследване "Месоуре. Неолитният символ на вяра и новозаветният архиезик" са използвали и предишни трудове на изследователи, по отношение на структурата на бохарския език.
„Ние не разглеждаме само коптски-бохарски език, това е много красив език, наистина. Ние си зададохме въпроса дали има подобни концепции, които са принадлежащи на нашето езиково наследство, защото българският и коптският език нямат общо като историческа лингвистична връзка“, обясни Боряна Йотова.
Тя уточни, че коптският език се базира на древно египетския, който е афро-азиатски език, аългарският език е от фамилията индо-европейски езици.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..
След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..
В предаването “Добър вечер, София“ той разкри: “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..
Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..
Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..
Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..