В книгата са разгледани четири основни теми - Конструкцията на човешкия език като единен ментален език; Бохарският коптски език като новозаветен език, отразяващ този „първичен“ език в контекста на Новозаветното Благовестие и конкретно - носещ в многопластови думи като семена Проповедта на Християнското Благовестие; Прото-индоевропейският език като език, който в коренната си система съдържа същите първични езикови ментални концепции, но с различна фонетична стойност и как те са записани с прото-писмени пиктограми в неолитни артефакти от Източна Европа; Синхронът между съвременната наука и духовното наследство на монотеистичното познание в Светите Писания, когато биват четени и разбирани чрез език, запазил отпечатък на „Архе“-речта.
Боряна Йотова е дългогодишен изследовател в областите сравнителна религия, лингвистика и културна антропология, съавтор на първата българска книга за вдъхновението "Йероглифите на Вдъхновението говорят от Тракия" и създател на първата българска глобална fintech компания – ФинАналитика.
Пред Радио София тя сподели, че заедно с Тодор Йотов не са експерти по отношение на древни ръкописи, в смисъла на изследването на техния материален носител.
„Това, което ние сме предложили, е прочит на най-древния коптски-бохарски папирус, датиран от III – IVвек на Евангелието на Йоан и първите четири глави на книгата „Битие“. Почти всичко вече е изключително добре дигитализирано, с перфектно качество за изследователски цели. В този смисъл, ние сме използвали широка литература, библиотеки за древни папируси на коптски-бохарски език“, каза Йотова.
Тя добави, че в лингвистично изследване "Месоуре. Неолитният символ на вяра и новозаветният архиезик" са използвали и предишни трудове на изследователи, по отношение на структурата на бохарския език.
„Ние не разглеждаме само коптски-бохарски език, това е много красив език, наистина. Ние си зададохме въпроса дали има подобни концепции, които са принадлежащи на нашето езиково наследство, защото българският и коптският език нямат общо като историческа лингвистична връзка“, обясни Боряна Йотова.
Тя уточни, че коптският език се базира на древно египетския, който е афро-азиатски език, аългарският език е от фамилията индо-европейски езици.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..