Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да насърчим детското четене онлайн

Разказват Олга Василевска и Пирина Воденичарова

Олга Василевска
Снимка: Даниел Ненчев

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света.

Подкастът "Нов човек“ е много личен мой проект, който започна преди четири години с целта да изследвам промените в живота ни – защо идват, какво ни носят и защо е нужно да приветстваме промяната в живота си. Всъщност, концепцията на подкаста е такава, че той самият се променя – има дванайсет епизода, един куратор или партньор, с който го развивам и след това свършва.

Всяка година започва нов подкаст, с нова тема, нова концепция – всичко е изцяло ново“, посочва Василевска и допълва, че тази година всичко е съкровено и лично, а децата са на фокус.  Това е и причината да обърне внимание на детското четене. Гостуват книгоиздатели, автори, илюстратори и други експерти от света на детската книга.

"Ние пък поставихме темата, как да поощрим детското четене онлайн, там където много често децата прекарват времето си". Нейните деца обаче не са силно привлечени от онлайн пространството. "Това става много лесно, ако ти не даваш такава възможност. Детето ти няма таблет или телефон. Те нямат такава необходимост. Истината е, че детското въображение е нескончаемо. Когато децата имат свободно време за себе си и са в своята стая, където имат безброй много книги и игри, с които времето им е напълно запълнено и няма никаква липса при тях. Единственият момент, в който чувстват, че са лишени от нещо е, когато са заобиколени от деца, които имат телефони в ръцете си“, посочва Василевска.

Впечатлена съм от това, колко много могат да научат децата без телефон. Сега те са на шест и на осем и най-вероятно, когато станат на 12 няма да има начин да нямат телефон или екран пред тях, но тогава ще му мислим, допълва още тя.

По думите ѝ без интернет децата имат високо ниво на концентрация и научават много.

В четвъртото издание на подкаста “Нов човек“ са включени най-важните теми на съвремието ни, които се предлагат на децата и техните родители. В него участва издателят, писател и преводач Зорница Христова със своите чудесни книги „Философски закуски по най-важните теми в живота – самотата и провалът, за щастието, за войната и мира, демокрацията и диктатурата.

По темата как се поощрява детското четене онлайн коментира и Пирина Воденичарова, създател на платформата „Нито ден без книжки“, а отскоро издава и собствени книги. Подумите й на първо място трябва да се насърчават родителите да четат на своите деца. Ако я няма искрата на любовта, едва ли бихме могли да насърчим някого да прави нещо, а родителите винаги запалват тази искра у своите деца, коментира Пирина Воденичарова.

Чуйте още от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34