Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според наскоро проведено изследване

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Делът им в общата работна може да се до над 14% през 2040 г.

Белите коси не са повод за отстраняване от работа
Снимка: БГНЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза.

При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14.2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да наваксат до 75% от прогнозния дефицит на работна ръка. Това се казва в доклад на един от лидерите в застраховането на търговски кредити "Алианц Трейд"

Според статистиката, с увеличената пенсионна възраст в България нивото на ангажираност на хората над 60 години на трудовия пазар е по-високо от средното за ЕС.

Готови ли са част от работодателите у нас да наемат по-възрастни хора и да инвестират в тяхната преквалификация, какви мерки са необходими за по-активното им приобщаване към трудовия пазар, какво е актуалното му състояние у нас с днешна дата, са акцентите в разговора с Надя Василева – председател на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ). По думите ѝ,  тенденцията хора,  които са в пенсионна възраст да продължават да работят, е с голяма давност и тя е свързана с неблагоприятната демографска структура, която има страната ни години наред.

"Много бих се радвала все повече такива хора да остават на пазара на труда, защото действително това би помогнало, тъй като ние имаме най-малко имигранти в Европейския съюз – 0,2%, докато средно за ЕС е около 9-10%. От друга страна сме с голямо количество емигранти - хора, които излизат от страната, за да работят навън. Именно този дисбаланс пречи на българските работодатели пък и на чуждестранните, които са пренесли своя бизнес у нас, да намерят кадрите, които търсят", каза още Василева и допълни, че липсата на кадри като цяло налага все повече от българските работодатели да поглеждат на възрастните хора като спасителен резерв.

"При 100 напускащи пазара на труда ги заместват 61 човека, което е изключително нисък процент и аз не виждам това да може да се промени, ако действително стратегията ни за трудовия пазар не включи сериозно и организирано внасяне на хора от трети страни - целенасочено, там където има ниско квалифицирани работни места, социалните дейности, производството, обслужващ персонал в хотели и ресторанти, дори в здравеопазването - коментира Надя Василева. - Надявам се да се промени този протекционизъм, който съществува на българския пазар – от една страна да се запазят работни места за по-младите с перспектива, в сравнение с възможността да се дадат на по-възрастните е абсолютна отживелица и който разсъждава така няма да постигне добри резултати.
Протекционизъм има и в това, да се пазят и работни места за българи отколкото за имигранти. Да, но българи няма. На българския пазар липсват поне 250 хиляди души, които да се влеят, да балансират липсата, за да може този пазар да работи добре."

До каква степен задържането на хора в пенсионна възраст на работа може да допринесе за запълване на кадровия дефицит у нас и готови ли са работодателите да вложат усилия в тази насока и какви мерки са необходими, за да се приобщят по-активно възрастните хора към трудовия пазар?

Чуйте  гледната точка на експерта в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34