В Централна избирателна комисия (ЦИК) са получени 30 688 заявления за гласуване в чужбина. В сравнение с изборите на 9 юни са по-малко, коментира председателят на комисията Камелия Нейкова, цитирана от БТА. Всеки, който има право да гласува и се намира в чужбина, може да упражни правото си на вот срещу документ за самоличност. До 12 октомври е срокът за подаване на заявление по настоящ адрес.
Машините за гласуване са на съхранение на едно и също място, на което са били от самото начало - частен склад. Казусът е в това, че според Изборния кодекс те трябва да се съхраняват в имот, държавна собственост, но трайно решение не е намерено, коментира председателят на ЦИК. По думите ѝ в ЦИК е получен отговор, в който се обяснява, че отделните министерства не разполагат с такъв имот, затова правителството отново е възложило на ЦИК да сключи договор за съхранение.
Вече имахме среща с дружеството, което съхранява машините, поискана бе индексация на цената. Наемът в момента е около 45-50 хиляди лева извън активен сезон, а в сезон на избори има дейности, които вдигат цената до 200 хил. лева. Освен това има предложение за индексация на цената за складови дейности, с което се иска увеличени от 16 процента. Според Нейкова за съхранението на над 12-те хиляди машини досега е можело да бъде построен нов склад.
В момента няма рискове, които ще доведат до това да няма машинно гласуване. По отношение на хартията, всички въпроси трябва да бъдат насочени към печатницата на БНБ. Имаме уверение, че хартията отговаря на изискванията на производителя на машините, посочи председателят на ЦИК. И допълни, че две различни лаборатории са дали заключение, според което хартията отговаря на изискванията на производителя.
Общо 28 партии и коалиции и един независим кандидат участват на тези избори, припомни Нейкова. Електронната бюлетината ще е на две или три страници, според броя регистрирани листи, каза още тя.
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..
В посолството на Кралство Дания сме развълнувани от 2025 г., защото очакваме това да бъде супер година в дипломатически аспект. Дания очаква с нетърпение тази година, защото от средата на 2025 г. ще поеме председателството на Европейския съюз от Полша. Също така от 1 януари се присъединихме към Съвета за сигурност на ООН, както и към..
Дарина Маркова – Дарси, споделя рецепта за усмивки с песента си "Допамин“ в предаването “Добър вечер, София“. Между кастингите в Уест Енд и обучението си в Кеймбридж, младата изпълнителка работи по дебютен албум. Повече разказва самата тя на живо в студиото ни. Тя е актриса, певица, но и спортна натура, до 7-и клас се занимава с плуване...
В края на миналата година, Агенция "Тренд“ публикува свое проучване за нагласите на българите спрямо 2024 г. и 2025 г., по поръчка на "24 часа“. Според изследването, близо една четвърт от българите определят 2024 г. като добра за България. 38% смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за страната ни. В личен план - 47% очакват 2025-та да е по-добра..