Фокусът е върху значението на международните партньорства за напредъка в областта на военната медицина. На форума са обсъждани и предизвикателствата в областта, както и начините и средствата за справяне с тях. Всеобщ проблем за всички се оказа дефицитът на кадри (военни лекари), както и вариантите за задържане на квалифициран персонал (военни лекари със специалност) в системата.
"Конференцията беше много поучителна за нас и добави лек стимул да продължим да работим в същия дух. Оказа се, че България стои много добре на фона на международните ни партньори", коментира майор д-р Марияна Иванова от катедра "Военна медицина" във ВМА.
По думите ѝ, основна цел на военномедицинската академична общност е опазване на здравето и създаване на кадри, които да се грижат за опазване на здравето на военния персонал.
“Виждайки нивото, на което са останалите държави, включително и военните ни партньори като САЩ, Германия, Франция, които са доста по-големи и икономически развити страни, оказва се, че страната ни е постигнала много през последните няколко години. Представихме системата на нашето военномедицинско образование, броя на випуските, които сме произвели досега".
Тя обясни, че програмата за набиране на лекари е започнала през 2017 г., като тристранно споразумение между ВМА, Военноморското училище във Варна и Медицинският университет във Варна. Тогава е приет първият випуск, който завършва 2023 г.
Това, което привлича студентите е възможността за кариерно развитие, защото в момента, в който завършат започват веднага работа. Освен това не е за пренебрегване и възможността да завършат без финансова подкрепа от семейства си, защото цялото им обучение е за сметка на тристранния проект.
Към момента се обучават осем випуска военни лекари - един вече е завършил и един випуск предстои да се дипломира на 5 октомври. “Реално дава ефект програмата и предизвикахме възхищение при съобщаването на тези факти”, коментира още тя.
Всички страни, независимо от различията в територия, брой население, култура и икономическо развитие показаха, че са обединени от обща кауза „Prepared to be surprised”.
Едно от предложенията за справяне с недостига на медицински кадри, както в цивилната медицина, така и във военната, като се предложат на медицинските кадри механизми и социални придобивки, които биха ги привлекли в това поле на реализация.
Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..