Съботното състезание се казва "По стъпките на Алеко" и е посветено на първото туристическо изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко Константинов, съвместно с Никола Тантилов. С този подвиг се поставя началото на организираните туристически излети от София до Черни връх. Състезанието е пешеходно и участниците могат да избират между две трасета: Късо трасе (с. Владая - х. Панчо Томов - с. Владая, което е приблизително 11км.) и Дълго трасе (с. Железница - Черни връх - с. Владая, което е приблизително 27 км.).
В неделя предстои първото издание на "По велопътеките с приятел". При него участниците също имат право на избор между: Късо трасе (Витоша, с 20 км дължина), 500м денивелация и Дълго трасе – Витоша и Люлин планина, което пък е с дължина от около 45 км и 1500 м денивелация. Тук обаче има опция и за минаване на маршрутите с е-байк или електрически велосипед.
"Имаме много колеги, които са изключително големи любители на планинското колоездене и всъщност по инициатива на членовете и с помощта на общината в Овча купел успяхме да създадем на Люлин планина трасе, което да е специфично за планинско колоездене. Това ни отне няколко години. Оттам много натурално дойде идеята това трасе да бъде включено, заедно с пътеките от Витоша, в един втори ден, който да е изцяло за колоездачите", разказва Петя Николова във връзка с велотрасето "Пумба" и с идеята за втори ден на състезанието.
Най-важното условие за успешен финиш е отборът да пресече финалната лента заедно.
Освен забавлението и социалния елемент състезанието има и благотврителен характер.
"Тази година избрахме да подкрепим основното училище във Владая. Това е 86 ОУ "Св. Климент Охридски". Тъй като те имат желание да направят така наречените СТЕМ кабинети за своите ученици. Това са високо технологични кабинети, които са насочени към инженерните предмети: математика, химия, физика, биология", разказва още за каузата, която подкрепя тази година ТД "Боерица" Петя Николова.
Повече за двудневното състезание чуйте в звуковия файл.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..