Конкурсът има осъществени 7 издания и през годините ученици помагаха, дарявайки време, труд и умения в свои обществено значими каузи, като с наша подкрепа осъществиха 37 проекта на територията на България. Могат да участват ученици от 8-ми до 12-и клас, които са готови да посветят време и усилие за да направят света по-хубаво място за живеене. Ще бъдат отличени 7 проекта, които ще бъдат реализирани през 2025-та година от фондация "Благотворител". Учениците получават обучение за планиране, реализиране и отчитане на проекти, както и финансиране, за да изпълнят замислените дейности. 1-во място 1500 лв.; 2-ро място 1200 лв.; 3-то място 1000 лв.; 4-то и 5-то и 6-то място по 800 лв.
"Вероятно стипендиите, които сме раздали са може би над 500, като за нас е много важно да видим израстването на тези ученици", каза Рашева. И добави, че от фондацията искат да имат по-голям брой стипендианти и затова се обръщат към хора, не само към корпоративния бизнес, защото както често казват: "Кой би желал да осинови успеха на едно дете?"
"Може едно семейство, което има вече израснали деца и няма разходи по тях да пожелае да подкрепи едно такова дете, което в момента все още е в институция, в дом, или на грижите на възрастен човек след смъртта на родителите и няма кой да го аплодира реално. Хубаво е да знаем, че тези деца са щастливи, че има кой да забележи техния успех", сподели Рашева.
След смъртта на майка му, когато е бил 14 годишен, Николай е останал без доходи и липса на път, както и на стабилна ръка, която да го подкрепя. Отгледан от баба си, той не познава своя баща, тъй като са се разделили отдавна с майка му.
"Останах с баба, която сега ми е най-скъпият човек, подкрепяме се, но няма как да лъжа, че ми беше необходима допълнителна подкрепа. Благодарение на училището имахме училищна психоложка, която съдейства за да се направи връзка между фондация "Благотворител" и мен. Определено получих необходимата подкрепа от учителите и като ученик бих могъл да кажа защо имам афинитет към писането и все още се старая да го развивам. Сметнах, че участието ми във фондация "Благотворител" би бил много добър старт на една независимост, поне от материална гледна точка до известна степен, а и бих могъл да се запозная и с други деца, които са в подобно на моето положение. Вече две години съм част от стипендиантската програма на фондацията, за което съм изключително благодарен. Увереността ми се повиши бидейки част от система, която бива подпомагана, не съм сам, усещам, че има много хора с подобна на моята съдба и това ме кара да се чувствам по-силен", заяви той.
Мечтите му са да се развие професионално и да стане преподавател по немски език. Обича да пътува и целта му е да участва в различни стажантски програми в чужбина, като през 2022 година е спечелил награда на Европейския съюз и е посетил Европейския парламент, споделя младият стипендиант. И се обърна към другите деца като него, които тепърва търсят възможности за обучение:
"Всяко зрънце подкрепа и грижа е значимо за личното удовлетворение и сигурност. В един момент човек си казва, че нищо не може да промени ситуацията такава, каквато се е случила, всичко трябва да бъде оставено такова, каквото е, но не е така. Стъпка по стъпка човек много лесно може да възвърне стремленията си, независимо от проблемите, които времето неминуемо ни носи."
И посъветва младите хора с подобни на неговите проблеми винаги да бъдат с вдигната глава и да слушат упорито по-възрастните и по-зрелите, защото след загубата има и победи.
По думите на Станислава Рашева за фондацията най-важното е било да подкрепя децата, когато те са на прага на своя самостоятелен живот. Каузите в Национален конкурс "Млад благотворител" - 2024 са грижа за деца лишени от родителски грижи, съхраняване на музикалното наследство, Екология - опазване и грижа за околната среда и иновативно предприемачество с кауза.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..