Казват, че добрите новини идват бързо. За българската музика такава новина е свързана с една българска група, която екстремно набира популярност на музикалната сцена у нас. Става дума за Woomb, познати и от конкурса за нова българска музика на БНР – “Златна пролет", където спечелиха тазгодишната награда в категорията "Евросоник". Призът им осигури участие на шоукейс фестивала Eurosonic Noorderslag (ESNS) 2025 г.
Групата е една и от 15-те номинации за MME Public Choice Award 2025 в Грьонинген. Специфичното на тези награди е, че те се връчват на артисти, които дебютират на световната сцена, като по този начин им се дава път. Музикалните фенове в цяла Европа могат да гласуват в уебсайта на Music Moves Europe Awards.
„Ние самите сме много мотивирани в това, което правим и искаме нещата да тръгнат напред. Може би хората виждат това, че сме сериозни и обичаме музиката, която правим и това повлиява на отношението им към нас“, обясни Георги Личев от Woomb.
Той разказа, че групата като концепция е дуо. Двамата с Христо Йорданов работят съвместно от 3 години, а от година и половина са се заели да подготвят своите концерти. „Събрахме група от шест души общо. Заедно свирим на живо, а записите правим с различни музиканти, спрямо това, което изисква продукцията“, обясни музикантът.
“За концертите имаме стандартен сетъп – имаме си барабани, бас китара, имаме си китарист, който свири на акустична и електрическа китара. Аз свиря на клавири, синтезатори и на китара също", допълни музикантът. Вокал е Христо, беквокали - Екатерина Димитрова, на барабаните е Адриян Николов, на бас – Любослав, а китарата е покорена от Иво Димитров“, посочи Георги Линев.
Стилът на групата трудно би могъл да се определи, тъй като музикално обхващат много стилове, които им харесват и всяко ново парче се променя. “Бих го вкарал в рамките на алтернативната музика, но има и поп елементи, електронни елементи, рок, фолк. Звученето, в което се подготвя албумът, ще е малко повече към алтернативната рок стилистика“, уточни Георги Личев.
Как ги възприема публиката, какво е отношението й към това, което правят музикантите - чуйте в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..