Казват, че добрите новини идват бързо. За българската музика такава новина е свързана с една българска група, която екстремно набира популярност на музикалната сцена у нас. Става дума за Woomb, познати и от конкурса за нова българска музика на БНР – “Златна пролет", където спечелиха тазгодишната награда в категорията "Евросоник". Призът им осигури участие на шоукейс фестивала Eurosonic Noorderslag (ESNS) 2025 г.
Групата е една и от 15-те номинации за MME Public Choice Award 2025 в Грьонинген. Специфичното на тези награди е, че те се връчват на артисти, които дебютират на световната сцена, като по този начин им се дава път. Музикалните фенове в цяла Европа могат да гласуват в уебсайта на Music Moves Europe Awards.
„Ние самите сме много мотивирани в това, което правим и искаме нещата да тръгнат напред. Може би хората виждат това, че сме сериозни и обичаме музиката, която правим и това повлиява на отношението им към нас“, обясни Георги Личев от Woomb.
Той разказа, че групата като концепция е дуо. Двамата с Христо Йорданов работят съвместно от 3 години, а от година и половина са се заели да подготвят своите концерти. „Събрахме група от шест души общо. Заедно свирим на живо, а записите правим с различни музиканти, спрямо това, което изисква продукцията“, обясни музикантът.
“За концертите имаме стандартен сетъп – имаме си барабани, бас китара, имаме си китарист, който свири на акустична и електрическа китара. Аз свиря на клавири, синтезатори и на китара също", допълни музикантът. Вокал е Христо, беквокали - Екатерина Димитрова, на барабаните е Адриян Николов, на бас – Любослав, а китарата е покорена от Иво Димитров“, посочи Георги Линев.
Стилът на групата трудно би могъл да се определи, тъй като музикално обхващат много стилове, които им харесват и всяко ново парче се променя. “Бих го вкарал в рамките на алтернативната музика, но има и поп елементи, електронни елементи, рок, фолк. Звученето, в което се подготвя албумът, ще е малко повече към алтернативната рок стилистика“, уточни Георги Личев.
Как ги възприема публиката, какво е отношението й към това, което правят музикантите - чуйте в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..