Казват, че добрите новини идват бързо. За българската музика такава новина е свързана с една българска група, която екстремно набира популярност на музикалната сцена у нас. Става дума за Woomb, познати и от конкурса за нова българска музика на БНР – “Златна пролет", където спечелиха тазгодишната награда в категорията "Евросоник". Призът им осигури участие на шоукейс фестивала Eurosonic Noorderslag (ESNS) 2025 г.
Групата е една и от 15-те номинации за MME Public Choice Award 2025 в Грьонинген. Специфичното на тези награди е, че те се връчват на артисти, които дебютират на световната сцена, като по този начин им се дава път. Музикалните фенове в цяла Европа могат да гласуват в уебсайта на Music Moves Europe Awards.
„Ние самите сме много мотивирани в това, което правим и искаме нещата да тръгнат напред. Може би хората виждат това, че сме сериозни и обичаме музиката, която правим и това повлиява на отношението им към нас“, обясни Георги Личев от Woomb.
Той разказа, че групата като концепция е дуо. Двамата с Христо Йорданов работят съвместно от 3 години, а от година и половина са се заели да подготвят своите концерти. „Събрахме група от шест души общо. Заедно свирим на живо, а записите правим с различни музиканти, спрямо това, което изисква продукцията“, обясни музикантът.
“За концертите имаме стандартен сетъп – имаме си барабани, бас китара, имаме си китарист, който свири на акустична и електрическа китара. Аз свиря на клавири, синтезатори и на китара също", допълни музикантът. Вокал е Христо, беквокали - Екатерина Димитрова, на барабаните е Адриян Николов, на бас – Любослав, а китарата е покорена от Иво Димитров“, посочи Георги Линев.
Стилът на групата трудно би могъл да се определи, тъй като музикално обхващат много стилове, които им харесват и всяко ново парче се променя. “Бих го вкарал в рамките на алтернативната музика, но има и поп елементи, електронни елементи, рок, фолк. Звученето, в което се подготвя албумът, ще е малко повече към алтернативната рок стилистика“, уточни Георги Личев.
Как ги възприема публиката, какво е отношението й към това, което правят музикантите - чуйте в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..