Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна.
Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в страната ни, посочват от администрацията на Община Самоков.
С днешна дата вече започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“.
В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
Крайният срок за изпращането на снимките е до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса - до 7 ноември. На 23-ти следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
Победителят ще получи статуетка „Анастас Карастоянов“ и 1000 лева. За първо и второ място ще бъдат връчени по 500 и 300 лева.
Повече по темата разказа проф. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател, декан на факултета по екранни изкуства в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", гост в предаването "Радиокафе“ в качеството си на председател на журито на Националния фотоконкурс “Анастас Карастоянов“.
"Анастас Карастоянов е един от първите български фотографи, едно от най-известните европейски имена. Името му може да бъде срещнато и като Анастас Стоянов, тъй като по време на работата си в Сърбия, където е поканен като придворен фотограф, той умишлено маха приставката “кара“ от своето име“, разкри той.
Проф. д-р Красимир Андреев е част от журито на конкурса вече няколко години, първоначално като член, а днес и като председател.
“В това жури са били много изявени български фотографи, хора пряко свързани както с българската фотография, така и с образованието по фотография в България, но това е логично, защото конкурсът наистина е уникален за България. Той е единственият само за черно-бяла фотография“, посочи проф. Андонов.
Той отбеляза, че този форум събира творби на най-дълго работили, изявени фотографи и същевременно на такива, които в момента тръгват в тази посока, което придава голяма сериозност на събитието. Не случайно конкурса носи името на Анастас Карастоянов, който е от град Самоков и е един от първите фотографи в България. През месец май в града бе открит и паметник на Анастас Карастоянов.
Още аспекти за личността на фотографа и развитието на фотографията в България, както и за новите проекти на проф. д-р Красимир Андонов, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..