Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семинар разкрива историята на фалшифицирането на древни монети и артефакти у нас

Мария Боянова
Снимка: Христина Иванова

Тази вечер в Националния етнографски музей ще се проведе семинарът “Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България”, воден от проф. дин Иля Прокопов и проф. дин Диляна Ботева.

Гост-лекторите ще представят периоди на развитие на фалшифицирането в България, технологии, разпространение и методи на разкриване. Предвижда се демонстрация и практическо участие на публиката.

Посетителите ще имат възможност да разгледат и изложбата ″Fake (f)or Real – Истина или лъжа. История на подправянията и фалшификациите″, гостуваща от Дома на европейската история в Брюксел.

“Темата на семинара събуди страхотен интерес, дотолкова, че залата ни е абсолютно пълна. Изложбата се радва на страхотен интерес. Наблюдаваме сериозен ръст на посещаемостта в музея, откакто изложбата гостува при нас.

Освен това е много голям напливът на ученически групи, тъй като изложбата е много подходяща във връзка с гражданското образование в училище и учителите се възползват, за да направят изнесен урок за учениците си”, казва Мария Боянова, уредник в отдел “Работа с публики и образователни програми” в Националния етнографски музей

Подобна изложба на тази тема гостува за първи път в Етнографския музей. “Самата изложба е и много интерактивна, модерна, интригуваща и увличаща посетителите в едно по-задълбочено преживяване, така че дори само заради това, е впечатляваща”, допълва тя.
На лекцията довечера ще бъдат показани и истински фалшификати, до които публиката ще може да се докосне.   

Появата на фалшификатите става откакто са се появили парите, разказва още Мария Боянова, обяснявайки деликатността на темата. Това е и един от основните проблеми, когато монети достигнат до музеите, защото първо трябва да се определи дали не са античен фалшификат, ако става дума за римски монети, след което трябва да се определи дали не са съвременен фалшификат. 

Като част от беседата екипът на Националния етнографски музей предлага и специално разработена образователна програма за ученици от V-XII клас, провеждана в залите на изложбата. Заниманията препращат към българската култура и история и носят със себе си важни поуки по темата за истината и лъжата.

Програмата се състои от 5 модула, които са вплетени в експозиционния разказ. По този начин на учениците се дава възможност да влязат в ролята както на изследователи, така и на фалшификатори, да анализират манипулирани исторически извори, да развихрят въображението си в конструирането на фантастични светове.  
Още за събитието и за изложбата, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00