180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за интеграция на мигрантите.
1 от 4 европейски граждани живее в някой от селските райони в Евросъюза, които реално покриват 75 процента от неговата територия.
Всеки ден в ЕС затварят (престават да бъдат обработвани) 800 ферми.
70 процента от населението на ЕС изпитва сезонен стрес или дискомфорт, свързан с водата – наводнения, суша или липса на достъп (по тази тема имаше интересна презентация от страна на един от заместник – кметовете на Прага като град, който при наводненията преди 20 години едва се справи, а сега дотолкова е подобрил способностите и подготовката си, че без големи проблеми градът посрещна последните наводнения).
Над 100 милиона от европейските граждани живеят в постоянен риск от бедност и социално изключване, а 47 процента от младите европейци (на възраст между 18 и 34 години) са принудени да живеят с родителите си.
Именно местните власти влагат 50% от средствата в образованието, здравеопазването и социалните дейности. 70% от европейските политики се изпълняват именно на място. От 2004 г. насам 58% от публичните инвестиции са станали на ниво градове и региони.
Зелената и дигиталната трансформация се случва и „движи“ асиметрично в различните региони. И затова е толкова важна същността на кохезионните фондове – тяхното мото „нито един (регион) да не бъде изоставен“. И да не изостава в своето развитие.
Друга важна линия по време на Европейската седмица на градовете и регионите е пленарната сесия на Комитета на регионите. Делегатите се обединиха около мнението, че централизирания подход при създаването и прилагането на 650-милиардния план за посрещането на икономическите последствия от Ковид пандемията, макар и спомогнал да се ограничат ефектите от кризата, е довел да нови неравенства между регионите в ЕС. Повърхностното споменаване на неговата роля в сближаването в междинния мониторинг на плана от страна на ЕК също не беше подминато, както и факта, че прилагането му само на национално ниво, е довело до изключване на цели региони от разпределението на средствата. Делегатите от Европейския комитет на регионите поискаха също така отлагане на крайния срок за използване на средствата по плановете за възстановяване и устойчивост отвъд 2026 г.
Включване на местните власти да (о)стане приоритет и за следващия програмен период, за да се случва всичко bottom-up (отдолу – нагоре), защото по места се посрещат кризите, там властите са наясно какви точно са нуждите на хората.
Очаквайте специално интервю за Радио София с кмета на Клуж, Емил Бок.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..