Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладът за състоянието на градовете и регионите 2024 г.

Снимка: Лили Големинова

Един от важните елементи на Европейската седмица на градовете и регионите (най-голямото събитие в сферата на кохезионната политика с над 5000 делегати и над 200 панела), е докладът за състоянието на градовете и регионите. Той вече е факт и ето някои от важните моменти в него.

180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за интеграция на мигрантите.

1 от 4 европейски граждани живее в някой от селските райони в Евросъюза, които реално покриват 75 процента от неговата територия.

Всеки ден в ЕС затварят (престават да бъдат обработвани) 800 ферми.

70 процента от населението на ЕС изпитва сезонен стрес или дискомфорт, свързан с водата – наводнения, суша или липса на достъп (по тази тема имаше интересна презентация от страна на един от заместник – кметовете на Прага като град, който при наводненията преди 20 години едва се справи, а сега дотолкова е подобрил способностите и подготовката си, че без големи проблеми градът посрещна последните наводнения).

Над 100 милиона от европейските граждани живеят в постоянен риск от  бедност и социално изключване, а 47 процента от младите европейци (на възраст между 18 и 34 години) са принудени да живеят с родителите си.

Именно местните власти влагат 50% от средствата в образованието, здравеопазването и социалните дейности. 70% от европейските политики се изпълняват именно на място. От 2004 г. насам 58% от публичните инвестиции са станали на ниво градове и региони.

Зелената и дигиталната трансформация се случва и „движи“ асиметрично в различните региони. И затова е толкова важна същността на кохезионните фондове – тяхното мото „нито един (регион) да не бъде изоставен“. И да не изостава в своето развитие.

Друга важна линия по време на Европейската седмица на градовете и регионите е пленарната сесия на Комитета на регионите. Делегатите се обединиха около мнението, че централизирания подход при създаването и прилагането на 650-милиардния план за посрещането на икономическите последствия от Ковид пандемията, макар и спомогнал да се ограничат ефектите от кризата, е довел да нови неравенства между регионите в ЕС. Повърхностното споменаване на неговата роля в сближаването в междинния мониторинг на плана от страна на ЕК също не беше подминато, както и факта, че прилагането му само на национално ниво, е довело до изключване на цели региони от разпределението на средствата. Делегатите от Европейския комитет на регионите поискаха също така отлагане на крайния срок за използване на средствата по плановете за възстановяване и устойчивост отвъд 2026 г.

Включване на местните власти да (о)стане приоритет и за следващия програмен период, за да се случва всичко bottom-up (отдолу – нагоре), защото по места се посрещат кризите, там властите са наясно какви точно са нуждите на хората.

Очаквайте специално интервю за Радио София с кмета на Клуж, Емил Бок.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт

В страната започва кампания "Пътека на знанието" , която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт . Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..

публикувано на 13.05.25 в 10:58

4 ОУ "Проф. Джон Атанасов" в район "Искър" отбелязва 50 години от създаването си

4 ОУ "Проф. Джон Атанасов“ в столичния район "Искър“ отбелязва 50 години от създаването си. С всяка изминала година то става все по-предпочитано, като една от причините за това е развития математически профил и добрата подготовка на учениците в тази дисциплина. Пред Радио София директорът Таня Груева заяви, че зад успехите на училището..

публикувано на 13.05.25 в 10:48

Предстои реконструкция в няколко училища в столичния район "Подуяне"

Няколко ключови проекта за развитието на образователната инфраструктура са в ход в столичния район "Подуяне“. Предстои изграждане на нов корпус на 143-то Основно училище "Георги Бенковски“ в кв. "Хаджи Димитър“ и ремонт на съществуващата сграда. Разширението е важно, защото интересът към училището е голям. Към него се насочват не само много деца..

публикувано на 13.05.25 в 09:23

Слънчево, с временни увеличения на облачността, в София - около 16°

Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните..

публикувано на 13.05.25 в 07:35
Румен Радев

"Форум", 12.05.25: Референдум? Едва ли, но може да има политическо препозициониране

На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите  Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..

публикувано на 12.05.25 в 18:25
Христо Лесев

Д-р Христо Лесев: В Еврозоната ще ни предпочитат не заради евтиния труд, а за добавената стойност

Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..

публикувано на 12.05.25 в 17:18

Граждански сдружения настояват за съвременни съоръжения за достъп до Витоша

В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..

публикувано на 12.05.25 в 16:48