За първи път в България 11-годишно момиче ще движи рамото и ръката си отново – благодарение на уникална операция, с която е премахнат тумор и е поставена индивидуална 3D протеза, съобщават от пловдивската УМБАЛ Еврохоспитал Пловдив. Детето е имало злокачествен тумор на дясната лопатка скапула, обхващащ и дясната раменна кост.
Екипът от водещи хирурзи-ортопеди е отстранил злокачествения тумор чрез тотална резекция премахване на дясната лопатка и горния край на дясната раменна кост на малката пациентка в отделението по ортопедия и травматология на лечебното заведение. Отстранените лопатка и раменна кост хирурзите заместили с 3D принтирана ендопротеза с двойно шарнирана артиколация за рамото, създадена специално за 11-годишното момиче.
Протезата е изработена по индивидуална поръчка за момичето след предварително изготвен скенер с 3D реконструкция. Протезата е от титан, с диамантено покритие и е обвита с текстилна тръба.
Операцията е била извършена от екип лекари от отделенията по "Ортопедия и травматология" и "Анестезиология и интензивно лечение" на УМБАЛ "Еврохоспитал Пловдив", под ръководството на проф. д-р Владимир Ставрев дмн и проф. д-р Любен Стоков дм. В екипа участвал и специалист по съдова хирургия.
Същият екип преди година и половина спаси крака на 4-годишно дете чрез индивидуална двойно растяща туморна колянна ендопротеза. При настоящата операция, благодарение на иновативното техническо решение, се очаква момичето да движи горния десен крайник без проблем, след необходимата рехабилитация.
11- годишното момиче е от Плевен, но от няколко месеца живее в Пловдив, за да се лекува. Извършена е предоперативна химиотерапия по съответен протокол. След като бъде изписана, пациентката ще продължи с химиотерапията.
Пациентката е оперирана по клинична пътека. Уникалната операция и скъпоструващата протеза са поети изцяло от НЗОК.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..