Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сложете гащи на тези картини" е колаборация между издателство и галерия

Книга разглежда темата за голотата в изкуството, как да бъде представена, а не заобикаляна

Подходяща е за всички възрасти, твърди издателят Зорница Христова

Зорница Христова - автор и издател
Снимка: Радио София

Тя знае как да общува с децата и търси пътища, по които нелеки теми да стигат до тях - издателят и автор Зорница Христова бе гост в предаването “Радиокафе“, за да разкаже как се пише изкуство за деца, в разговор за книгата с красноречиво заглавие “Сложете гащи на тези картини“. Тя разглежда темата за голотата в изкуството – как тя да бъде представена, а не заобикаляна. Книгата е не само за деца, тя е за всички възрасти, защото хората понякога се объркват от двойните стандарти спрямо живите хора и спрямо нарисуваните, твърди тя.

"Тази година бях поканена от директора на Художествената галерия в Казанлък, който сподели за такъв проблем с класовете, които посещават галерията и понякога получават обратна връзка, че има картини с нарисувани голи тела в галерията. Месец - два по-рано бях чела за подобен случай в САЩ, където една учителка или директор, беше загубила работата си, понеже е показвала репродукции на Давид на Микеланджело в клас, което бе прераснало в голям световен скандал", разказва Христова.

По думите й, книгата е не толкова за голите тела, а обхваща цялостно темата за цензурата и голотата и защо всъщност при толкова пречки, художниците упорстват да рисуват такива картини.

"Тази тема е с вековна история и на нас са ни интересни позициите на двете страни, както и доводите – защо така реагират хората, защо са объркани, но и мъничко е смешно, защото, ако решим да цензурираме цялата история на изкуството, ще трябва да нарисуваме страшно много гащи“, коментира Зорница Христова.

Книгата "Сложете гащи на тези картини" е едно шеговито въведение в темата и един малък експеримент, как биха изглеждали гащите, ако имаха по-централна роля в историята на изкуството, на кого биха пречили и защо – с какво биха пречили на Роден, на Леонардо да Винчи, на Егон Шиле и т.н. И защо тези хора избягват гащи, допълни тя.

Макар заглавието да съдържа провокация, книгата е съвсем благоприлична, уточни Христова.

"Нелек момент за учителите, когато стигнат до тези казуси – освен добра подготовка в своя сектор, необходими са и разговори по тези теми – понякога е добре да знаем какво да правим със съпътстващия ги детски смях", посочи Зорница Христова, която илюстрира пример с ранните си ученически години през 80-те.

"Човешкото тяло е съвършено. То отразява красотата на природата, вашите гащи нарушават хармонията. Аргументът на Леонардо, който смята пропорции и именно негова рисунка е била обект на цензура. 

Книгата "Сложете гащи на тези картини" е колаборация между издателство и галерия. Илюстрациите са на Сияна Захариева, а книгата е съ-издадена от Художествена галерия Казанлък и издателство “Точица“, разкри още Зорница Христова.

Още аспекти, чуйте от разговора на лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03