Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари от ИСУЛ спасиха 8-месечно бебе, погълнало играчка

УМБАЛ "Царица Йоанна -ИСУЛ"

Лекарите от клиниката по уши, нос, гърло в болница Царица Йоанна – ИСУЛ спасиха 8-годишно бебе, погълнало пластмасова играчка, която престояла пет дни в гърлото му.

Детето било прегледано в детския УНГ кабинет, направени са му всички необходими изследвания, а след това е вкарано в операционната зала, където медиците извадили играчката от гълтача му, съобщиха от медицинското заведение.

"При това дете чуждото тяло беше заклещено в най-долната част на гълтача, която се намира непосредствено зад гръкляна. Това е мястото, където се кръстосват дихателния и храносмилателния път. Опасността в конкретния случай бе, ако този предмет промени положението си, може да попадне в гръкляна, тоест в дихателните пътища, да ги запуши и да се стигне до фатален изход", разказва д-р Станчева, която по това време е дежурна в приемния детски УНГ кабинет и първа преглежда детето.

На бебето е назначена терапия за инфекция, тъй като родителите му съобщили, че оплакванията са от пет дни. 

"Още щом видя момиченцето ми, д-р Станчева се усъмни, че тя е глътнала нещо. След прегледа тя прецени, че трябва да се направи оглед с камера през носа. С доц. д-р Цоло Цолов и доц. д-р Тодор Попов видяха, че има нещо в гърлото и незабавно ни приеха в болницата, защото ми обясниха, че предметът е на място, където лесно може да запуши гръкляна и детето да се задуши. От тук насетне всичко се случи като на сън", споделя майката.

"Знаехме, че разполагаме с броени минути, тъй като, по сведение на родителите, оплакванията на детето са от повече от 5 дни. Всяка секунда можеше да е фатална. Едно от големите притеснения беше анестезията. Имаше опасност при вкарването на интубационната търба, тя да увлече чуждото тяло и още повече да влошим състоянието на детето. Затова с доц. д-р Маринов, един от най-опитните ни анестезиолози, решихме да действаме с местна анестезия, но с готовност, при необходимост, детето веднага да бъде интубирано", спомня си УНГ хирургът доц. д-р Попов, който успява да извади от гърлото на момиченцето без усложнения, пластмасово цвете с диаметър 1,5 см.

"Детето не се беше хранило пълноценно от 5 дни и беше доста дехидратирано. В такива случаи, преди анестезията се прави "подготовка", за да може бебето да я "понесе" – време, с което ние с доц. Попов не разполагахме, защото ситуацията беше критична. Освен това, от анестезиологична гледна точка, воденето на анестезия при изваждане на чужди тела от дихателните пътища, а в случая всеки един момент чуждото тяло можеше да попадне в гръкляна, е една от най-рисковите в нашата специалност. Причината е, че през тръбата, през която се обдишва пациентът, работи и хирургът. В тези случаи, за секунди може да се стигне до много тежки, животозастрашаващи усложнения", разказва доц. д-р Цветомир Маринов.

Детето е погълнало пластмасово цвете с остри ръбове.

"След екстракцията оставихме детето няколко дни на антибиотично лечение в отделението, поради развилата се локално възпалителна реакция. Постепенно то започна да се храни нормално, спря да повишава температурата", споделя д-р Станчева.

Днес кърмачето е добре. Изписано е без никакви усложнения. А родителите са благодарни на лекарите и на Бог, който им е подсказал правилния изход.

"И може би имат основание - лично българският Патриарх, Негово Светейшество Даниил, даде старт на благотворителната инициатива за събиране на средства за ремонт на детското УНГ отделение в столичната болница", коментират от УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Георгиев: Навлизаме във фаза на охлаждане на пазара на труда

Над 50% от работодателите няма да наемат нови служители през следващите шест месеца. Това сочи седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта. Анкетираните са от 1197 компании у нас, като 32% от тях не очакват промяна в числеността на заетите. 24% прогнозират да наемат нови служители. 20% планират намаление на персонала, а..

публикувано на 15.10.24 в 17:03

Фотографската изложба "Тук, където съм" представя историите на деца-бежанци

“Тук, където съм“,  е експозиция представена от деца-бежанци – емигрирали в България без родители. Повече разказа в предаването “Радиокафе“ кураторът Михаела Вачева и Хайдар Авуд от Международната организация по миграция.  "Изложбата “Тук, където съм“ е финална права от съвместната работа на Михаела Вачева с децата, стимулира ги да се..

публикувано на 15.10.24 в 15:37

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот." Ромен Гари. Ромен Гари  е един от големите френски писатели на XX век. Роден е преди 110 години във Вилнюс под името Роман Кацев. Писал под четири различни имена, обгрижван от малък от майка, която винаги е вярвала, че той ще бъде един ден посланик, Ромен..

публикувано на 15.10.24 в 14:17

Интерактивна карта на безплатните прегледи за рак на маточната шийка

Интерактивна карта на сайта на здравното министерство показва в кои медицински центрове и болници се провеждат безплатните прегледи за рак на маточната шийка, част от скрининговата кампания на държавата през последните три месеца на годината.  Картата е разграфена по области, а след избор на лечебно заведение желаещите трябва да се обадят и да запишат..

публикувано на 15.10.24 в 13:22

Няколко състава танцуват благотворително за Цвети Борисова

"Един танц, една кауза, едно сърце – заедно за Цвети" е  мотото на благотворителен концерт с кауза, който ще се състои в събота, 19 октомври. Под този надслов са обединени и други фолклорни състави, заедно с Шопския ансамбъл, чиято солистка и танцьорка е била Цвети Борисова.  Поради влошеното здраве тя не е могла да бъде част от ансамбъла..

публикувано на 15.10.24 в 12:15
Снимки: Ана Попова

Дни след катастрофа, движението по бул. "Владимир Вазов" остава затруднено

Броени дни след катастрофата на кръстовището на бул. „Владимир Вазов“ и ул. Васил Кънчев“ , която отне живота на 40-годишна пешеходка, все още има неприбрани части от автомобила, който се обърна по таван, предаде репортер на БНР-Радио София. Хората от квартала коментират, че кръстовището е опасно, защото често се въвеждат промени в..

публикувано на 15.10.24 в 10:08

Богдан Милчев: Конфискуването на автомобили не дава желания резултат

Мерките с отнемането на автомобили не доведоха до желания резултат. МВР се хвали за конфискуваните коли, но то може да залавя такива нарушители в зависимост от това, колко е активно. Многото отнети автомобили показа само, че всеки ден десетки карат след употреба на алкохол и наркотици. Ако се видят данните от статистиката, обаче, ще се установи,..

публикувано на 15.10.24 в 09:35