Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на 7 ноември от 19.00 ч.

Продуцентът Цвета Коева с документален филм за проф. Александър Чирков

Цвета Коева
Снимка: Деси Попова

Цвета Коева е продуцент на документални филми, но има изключително богата визитка в арт средите, защото е доказал се артист. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София“, за да представи последният проект в нейната работа – документален филм за проф. Александър Чирков.

"Не че той е безизвестен на българите и не че не са правени много интервюта с него, но съдбата ни срещна преди четири години, вече бях решила да направя филм за него. Беше 10 ноември 2020 година, когато се срещнах с проф. Чирков, при идването му в България, за да го попитам дали иска да направим филм за него. Той, разбира се, се зарадва и сподели, че негов пациент пише книга за него.  Седмица след срещата ни замина за Варна и малко след това почина“, разказа Цвета Коева.

По думите й, журналистът от Варна, който е подготвял автобиографията на професора умира от ковид, така се прекъсва и тази връзка.

"Започнах да търся хора, с които е работил. Започнах да се срещам с тях, да ги снимам и да правя интервюта. В последните си години той е бил консултант в известни клиники в София, Пловдив и Варна. Неговата мечта е била да създаде там кардиологична клиника. Поради тази причина, често посещаваше града, но съдбата не бе благосклонна“, каза още Цвета Коева.

Режисьор на продукцията е Елма Нейкова, която е млад режисьор, дебютант, която работи в Атина, оператор е Силвестър Силвестров.

Екипът е малък, но работата по филма е продължителна и обемна.

"Заснели сме много материал, който за жалост не успяхме да използваме в този много кратък документален филм, тъй като в рамките на 30 минути не можеш да обхванеш всичко, което проф. Чирков е сътворил, но смятам, че направихме много човешки филм, който разказва кой е проф. Чирков - като човек, като професионалист, като баща и като лекар, който полага грижи за пациентите си“, посочва продуцентът.

Премиерата на филма ще бъде на 7 ноември, в кино “Люмиер“ от 19.00 часа, ще се радвам да има зрителски интерес и голяма посещаемост, защото си заслужава, допълва Цвета Коева.

“Биографията на проф. Чирков може да се прочете и в интернет, но екипът е събрал ценни интервюта от колеги, с които е работил, които са го запомнили като изключително инициативен човек, ерудит, философ, давал от себе си финансиране, за да обучава лекари, изпращайки ги в чужбина да специализират сърдечна хирургия, грижовен към своя персонал, без значение дали е чистач и санитар. Всички е трябвало да бъдат обгрижвани“, коментира тя.

Проф. Александър Чирков е роден в град Лом. Завършва Медицинската академия в София и за кратко работи в Белоградчик, след което заминава при свой чичо в Германия, който също е лекар със собствена клиника. Там специализира "Кардиология". През 1984 година  получава покана да направи модерна болница в България, той се съгласява и идва със свой екип от Германия, за да създаде УМБАЛ “Св. Екатерина“, която изгражда с негови лични средства и с пари на приятели и спонсори от Германия, Австрия и Холандия.

Чуйте целия разказ на Цвета Коева в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30