Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК:

Доброволчеството в днешно време има спонтанен характер

БМЧК е най-голямата младежка неправителствена организация

Снимка: БТА

Най-голямата доброволческа хуманитарна организация в страната - Българският червен кръст, вече 146 години извършва постоянна мащабна социална дейност, подпомага държавата в работата с бежанци на българска територия, в борбата с епидемии и подпомага облекчението на групите в неравностойно положение. Освен това изпраща и обучени доброволци на хуманитарни мисии по целия свят.

"Доброволчеството в страната е минало през различни етапи на своето развитие. Днешният доброволец не е същият като този преди 20 или 120 години, доброволчеството се развива с развитието на човека въобще.

В момента един от проблемите, който винаги се изтъква, е липсата на Закон за доброволчеството и това, което се прави за доброволчеството е онова, което правят неправителствените организации, за да може то  да бъде пълноценно и да създава предпоставки и други хора да се включват в този процес. Това посочва д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК и ръководител направление „Организационно развитие“.По думите ѝ няма достатъчно воля да се приеме необходимото законодателство по подобаващ начин. “Закон за доброволчеството трябва да има, но той трябва да е адекватен на развитието на самото доброволчество”.

Според д-р Джамбазова, до неотдавна доброволчеството е било по-институционализирано - имало е доброволци, които са били трайно прикрепени към всяка организация, а днес младите хора искат много бързо да постигнат каузите си и не се задържат дълго време в една организация и в много по-голяма степен днес доброволчеството има своя спонтанен характер.

“Трайният доброволец трябва да бъде обучен достатъчно. Той през цялото време трябва да бъде подготвен за онова, което се случва. Трябва да бъде облечен по определен начин, трябва да е застрахован, особено, ако влиза да работи във вредни условия на труд, трябва да бъде мотивиран, подкрепян. Трябва да се прави всичко онова за тези хора, тъй като това са хора, които не получават нито стотинка за своя труд. По този начин тази безвъзмездност не предполага обаче безплатност”, категорична е д-р Джамбазова.

В днешно време Българският младежки червен кръст е най-голямата младежка неправителствена организация, която активно участва в обучението и възпитанието на деца и младежи, и приобщаването им към хуманитарните ценности и принципи.   

Да бъдеш доброволец в БЧК е преди всичко призвание. Желанието да се чувстваш в полза на обществото, още повече на тези членове на обществото, които са най-уязвими в определен период от живота си. Емпатията е важна, но при доброволците по-важни са високите нива на емоционална интелигентност”, казва психологът Десислава Илиева - референт по психично здраве и психосоциална подкрепа в БЧК.

Това е, което носи усещането за полезност. Тя разказа, че липсата на адекватен Закон за доброволчеството е пречка пред някои доброволци, които за да се включат в определени кампании, трябва да използват годишния си отпуск.

Това, според нея, съществува в компании, които нямат социална ангажираност. Отношението на тези работодатели към доброволчеството може да се промени с подходящи информационни кампании, както и чрез оценка на уменията, които доброволците придобиват след обученията в БЧК.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00