“Тази изложба проследява отраженията, които европейски художествени направления оставят върху българското художествено изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Това е основният акцент на изложбата, т.е. когато след Освобождението младото българско изкуство започва да се формира, излизайки от лоното на късновъзрожденската традиция, към кои направления се ориентират българските художници, какво в тях ги привлича, какви са пътищата, по които тези направления проникват в българското изкуство и как българските художници и младото българско изкуство всъщност се съпоставят и съизмерват с европейския модел.
Това беше основната цел при проучването на художествения материал, който е представен в изложбата", обяснява Любен Домозетски, изкуствовед и куратор на експозицията.
По думите му, в изложбата са се появили много знакови творби и интересни автори, както и далеч по-слабо познати произведения и автори, за които дори той познава слабо. “Оформи се една доста сложна и преплетена от връзки между имена, художествени центрове, тенденции, направления, произведения, съдби”, допълва Домозетски.
Изложбата е огромна като количество произведения и автори, но основното послание е свързано с това какво е възприятието на българските художници относно европейския опит и модел в периода от края на XIX и първата половина на ХХ век.
В експозицията могат да бъдат проследени и различните тенденции в българската живопис. Първата е преминаването от късновъзрожденското изкуство към светското изкуство, обяснява кураторът на изложбата и допълва, че това е била много радикална промяна. По-късно проникват и нови направления като импресионизъм и експресионизъм, които са свързани със стремежа за предаване на състояние.
Успоредно се развива и друга тенденция, силно повлияна от сецесиона и символизма, а това е свързано и с актуалния през 20-те години на ХХ век въпрос за родното в нашето изкуство.
В експозицията могат да се видят творби на Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др.
Чуйте целия увлекателен разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..