Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл.ас.д-р Илия Вълев, етнолог

Чадърът - история и фолклор

Два древни народа си оспорват първенството за неговото изобретяване

Снимка: Георги Нейков

Интересни факти за историята на чадъра - суеверията и поверията, свързани с това изобретение, разкри в предаването "Радиокафе" гл. ас. д-р Илия Вълев, етнолог и ръководител на отдел "Експозиции“ в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките.

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване. Това са египтяните и китайците, според д-р Вълев.

Има и косвени данни за използване на листа на широколистни растения за предпазване както от дъжд, така и от силното слънце.
Затова и съществуват два вида чадъри – за дъжд и за сянка, отбелязва етнологът.

Слънцезащитният чадър обикновено е изработван от копринен или памучен плат, украсен с дантели, кадифе, бродерия и/или апликации, което подсказва, че слънцезащитните чадъри са използвани предимно от жените. Не е било прието мъже да използват подобни аксесоари в своето всекидневие.

Било нормално слънцезащитни чадъри да се използват по време на различни процесии, официални церемонии и ритуални практики, особено в кралските дворове и в католическата църква.

Колкото до чадърите за дъжд – те били доста по-семпли и груби на вид като обичайните материали, използвани за тяхната направа, са дървени пръти или такива от китова кост с платнено куполче отгоре, покрито обикновено с восък, за да не проникват дъждовните капки. Но и тези чадъри били използвани предимно от дамите.

Именно дъждът е “виновникът“ за появата на чадърите такива, каквито ги познаваме днес, смята д-р Вълев.

Снимка: БГНЕС

В т.нар. традиционен, прединдустриален период българинът е бил подвластен на много суеверия, а дори в известна степен може да кажем и на изкривени представи за света, който го заобикаля.

Според етнолога, това е напълно нормално предвид ниската степен на образованост сред по-голямата част от народа ни, който оформя своя светоглед не върху рационални научни открития, а въз основа на древни митове, фолклорни приказки и на мистични практики.

Въпреки това, от дистанцията на времето все пак може да твърдим, че той не е бил суеверно сляп за това какво става около него и много практично е организирал всекидневието си. Т.е. макар и в някаква степен мистик, българинът е бил и практик, посочи още Илия Вълев. Нашите предци са били напълно наясно, че дъждът е много важен за осигуряването на така необходимата влага за всички растителни посеви по ниви, ливади и градини.

Поверието, че ако вали в ден, който е важен за вас, ще ви върви по вода и ще е на късмет, се свързва с очистителната сила на водата. Тя е един от основните елементи в природата и на практика присъства в почти всички очистителни и посветителни ритуали, включително в християнското кръщение, посочи етнологът.

Д-р Илия Вълев Снимка: Боян Бочев

"Колкото до суеверията за чадърите, познаваме такива и в наши дни, като например “Не отваряй чадър вкъщи, защото е на лошо“. Те са сравнително ново явление в българската култура, защото и чадърите са нов елемент от облеклото и аксесоарите на българите, проникнали първоначално в селищата от градски тип под влиянието на западноевропейската култура. Под ново явление имам предвид и това, че чадърите и всичко свързано с тях проникват бавно и полека с процеса на индустриализацията на страната и отварянето на българина към света, т.е. от средата на XIX век насам", разкри той.

До към средата на XVIII век за предпазване от дъжд мъжете предимно използвали широки наметала с качулки. Синтетичните, полиестерни чадъри, които познаваме днес, са доста по-късно изработени, уточни д-р Вълев. Датировката на тяхното производство е от средата на XX век, но тогава чадърът е и вече масово използван аксесоар, както в женското, така и в мъжкото облекло.

По думите на етнолога, именно оттогава у нас настъпват бавни, но революционни културни процеси, които променят драстично, както бита на обикновения човек, така и целия обществен живот в т. ч. стила и начина на обличане на българите.

Чуйте още  разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на сигналите за насилие над деца

Насилието и агресията сред децата в България бележат устойчив ръст през последните пет години, сочи анализ на фондация "Общество и сигурност", по данни от Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи и Националния статистически институт. Институциите обаче, отговорни за закрилата на децата, не разполагат с ключови..

публикувано на 23.05.25 в 11:41
Т.нар. локали бият по тъмно, но дори и на оживени места като моловете

"Локалите" са нещастни деца – тирани за родителите си, трудно им се намира коректив

Зачестилите случаи на тормоз от страна на т.нар. локали  за някои е нещо ново, вътрешният министър ги нарече феномен, но аз от 10 години назад алармирам обществото с факти за него. Макар и да сме закъснели, трябва да се изработи законодателство за децата, да научим жертвите на превенция . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 23.05.25 в 09:30

Слънчево, а следобед и с облаци

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд. В Дунавската равнина, Предбалкана и Източна България валежите ще са значителни и придружени с гръмотевици. Вятърът ще остане слаб, от южната четвърт и температурите ще се повишат..

публикувано на 23.05.25 в 07:15
Столичната община.

Столичната община наложи глоби за над 163 хил. лв. на 3 сметопочистващи фирми

Столичната община наложи глоби в размер на 163 652,25 лв. на фирмите "Зауба" ЕАД и ДЗЗД "Грийн Партнърс - БКС", съобщиха от пресцентъра на Общината . Глобите са за публично разкриване на конфиденциална информация в нарушение на сключените договори с "Московска" 33. От Общината посочват, че публичното оповестяване на подобна информация е нарушение на..

публикувано на 22.05.25 в 18:13

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24