Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинската танцова платформа Zmina разгръща социалните измерения на танца в “Топлоцентрала”

Антон Овчинников и Александра Кирчева
Снимка: Боян Бочев
До 25 октомври украинската професионалната танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“, за да запознае софийската публика с различни аспекти на танцовото изкуство. 

Тази вечер програмата продължава със спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният Танц“ и „Следите“. В петък ще се проведат премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор. Танцовата платформа Zmina ще запознае широката публика с нови творби на млади и популярни украински хореографи и режисьори.

Проектът Let the body speak започна след началото на мащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г.”, казва украинският хореограф Антон Овчинников, който участва в танцовия проект.

“Причина за създаването на този проект е това, че след започването на военните действия, Антон и неговите партньори решават, че трябва да разкажат на света за украинската култура и украинският танц, за да го внесат в другите култури и да го видят и други хора”, обяснява Александра Кирчева, която също е танцьор и помага с превода от украински.

Момент от спектакъла СледитеОвчинников разказа, че заедно с другите танцьори, са заснели видеа с украински танци, публикували са ги в канала си в YouTube и вече имат над 100 видеа с техни танци. 

Хореографът обясни, че основната задача на този проект е да проследи украинските хореографи - къде се намират и какво правят. Това се налага, защото едно от основните предизвикателства, пред които е изправена украинската общност, е принудителната миграция на много артисти в чужбина.
Въпреки че този въпрос не е толкова належащ за общностите в другите страни, както и в България, въпросът за взаимодействието между артисти, разделени от разстояния, остава актуален за всички.

Украинската танцова платформа представя съвременни произведения, създадени през годините 2023-2024. Всяко от тези произведения изследва границите на съвременния танц, черпейки както от европейските, така и от украинските културни традиции. 

Събитието ще завърши с панелна дискусия с участието на украински и европейски артисти, насочена към обмяна на опит в изграждането на силна професионална общност от хореографи и подкрепа на творческите връзки по време на обществени кризи.

Чуйте целия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31