Сценаристът Мариана Събева, която познаваме и от форума за документално кино – "Sofia Documental" гостува в предаването „Радиокафе“, за да разкаже за новия си проект - филм, който е в процес, по темата "Death Cafe", където с изненада ще открием кое е общото между смъртта и смеха.
"Death cafe" е световно движение, което основано през 2011 година, от англичанина Джон Ъндърууд. След като губи свои близки, той започва да провежда дискусии по темата за смъртта, организирайки в дома си сбирки на чай и кафе, в които всеки може да сподели своите мисли по темата. В един момент тези дискусии се разрастват и излизат много извън дома му. Такива срещи започват да се провеждат в над 80 държави по света. Те събират напълно непознати хора в един споделен и безкрайно уязвим разговор. За мой личен шок, когато започнахме да правим тези срещи в България, бяха пълни с много хумор, смешки и облекчение", разказа тя.
“Death cafe“ е пълнометражен документален филм, по който Мариана Събева работи.
"Първоначално ми се искаше да направя филм за срещите, защото ми се сториха много специални и особени. Има хора, които ги посещават един или два пъти, но други идват абсолютно всеки път, защото има нещо пристрастяващо в медитирането по тази тема и начинът, по който сме свързани с нея. Няма нещо, което да те оголва толкова, колкото смъртта", посочи тя.
По думите ѝ, това не е филм, който разчита на някаква ексклузивност или свръх оригиналност. Той стартира като филм за срещите, след това се превърна във филм за героите. "В един момент се превърна във филм, разкриващ начина, по който аз преживявам загубата и разсъждавам за смъртта и любовта, защото те за мен са неразривно свързани, докато в един момент си дадох сметка, че това е обща история, която всички споделяме.
За мен това е нещо специално, защото всеки е смутен, когато се говори за смъртта. Когато стана ясно, че това е филм за смъртта, дори хората от моята индустрия се дръпват, защото това не е продаваема тема, не е продаваемо заглавие в общоприетият смисъл. Но в момента, в който дадеш шанс на другия човек да заговори за смъртта, се оказва, че всички имаме нужда да говорим за това", коментира Събева.
Вдъхновена и от собствената си лична история, за да създаде този филм, Мариана Събева сподели още: "Първо намерих срещите, после започнах да мисля по темата и за това, което исках да разкажа. В този филм се крие една сърцевина, свързана от лична история с нещо много съкровено, ще видим как ще ги преплетем".
Филмът е одобрен за производство и развитие на сценарий от Националния филмов център.
Продуцент на лентата е Ваня Райнова, оператор Иван Чертов, звук – Георги Вълчев
Повече за творческия процес на филма и кога ще се появи той, каква е трудността в създаването му, чуйте в разговора на Даниел Ненчев.
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..
Представяме ви Moving Balkans - танцов шоукейс на държави от Балканите. Регионалната платформа за съвременен танц, Moving Balkans има за цел да провокира съвременния танц, характерен за Балканите - Турция, Гърция, Словения, Хърватска, Албания, България, Румъния, Босна и Херцетовина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Дори..
Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..
Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..