Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследване за изчезнали деца спечели наградата за журналистика “Дафне Каруана Галиция“ за 2024 г.

Снимка: БТА

На 16 октомври 2017 г малтийската разследваща журналистка Дафне Каруана Галиция влиза в автомобила си. В този момент тя не осъзнава, че това са последните секунди от живота ѝ. Прикачена към колата ѝ бомба предизвиква експлозия и слага край на живота ѝ. Убийството е предшествано от тормоз и заплахи, а в продължение на години и на съдебни дела, целящи да ѝ попречат да работи по основните теми, които разработва като журналист.

Теми като корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. „досиета от Панама“. Членовете на Европейския парламент критикуват пропуските в разследването на убийството ѝ, а общественото възмущение е силно към начина, по който властите провеждат разследването. Това води и до оставката на премиера Джоузеф Мускат.

Как и дали се е променила журналистика в Малта 7 години след смъртта на Дафне Каруана Галиция и има ли по-голяма свобода на словото, обяснява Матю Суереб – журналист с близо 20-годишен опит и председател на Съюза на малтийските журналисти.

„Директният отговор на въпроса дали има промяна - би бил не, защото малко неща се промениха оттогава. Бих казал, че да си журналист стана по-трудно, след като Дафне беше убита преди седем години. Проблемът е, че журналистите не се чувстват сигурни.

Като цяло мисля, че има елемент на незаинтересованост от страна на хората да станат журналисти, защото ако отидете и говорите с млади хора, а аз говоря редовно със студенти, те ще ви попитат какъв е смисълът да стана журналист, защо трябва да стана журналист и да продължа да пиша за хората, а след това тези хора да те нападат и да правят живота ти ад. Така че има и елемент на уплах или пък не виждат необходимостта от стойностната журналистиката и това е погрешно. Трябва да работим повече, за да убедим аудиторията, че няма демокрация без свободни медии, защото медиите, както винаги казваме, са четвъртият стълб на демокрацията.

Медиите са там, за да действат като куче-пазач на другите стълбове, на съдебната, на административната и на законодателната власт. Ние сме там и имаме много особена роля и трябва да работим повече, за да покажем, че журналистиката е необходима и че социалните медии не са я заменили. Защото това е тревогата, която съществува в днешно време. С напредването на технологиите съществува тази идея, че тъй като имаме социални медии, всички са журналисти

Но проблемът не е в социалните мрежи. Проблемът е, че има много дезинформация и тук идва ролята на професионалните журналисти, които проверяват фактите, които работят с определен етичен стандарт, за да предоставят на хората новините, които биха били проверени веднъж, два пъти, три пъти, преди информацията да се превърне в истинска новина“, споделя Матю Суереб.

Най-предизвикателните теми за малтийските журналисти остават корупцията, облагодетелстване на едни хора чрез договори, става дума за пилеене на обществени пари.

През 2020 г. Европейският парламент учреди награда на името на Дафне Каруана Галиция. Наградата от 20 000 евро се присъжда ежегодно за задълбочени журналистически материали на професионални журналисти със седалище в Европейския съюз. Матю Суереб е член на специалното жури още от самото учредяване на наградата.

Тази година в конкурса са участвали над 300 истории от журналисти със седалище в ЕС.

Наградата получи разследването „Изгубени в Европа” за разкритията във връзка с изчезването на над 50 000 непридружени деца мигранти. Разследването, проведено от медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Обединеното кралство разкри, че най-малко 51 433 непридружени деца мигранти са изчезнали след пристигането си в европейските държави между 2021 и 2023 г.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48