Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разследване за изчезнали деца спечели наградата за журналистика “Дафне Каруана Галиция“ за 2024 г.

Снимка: БТА

На 16 октомври 2017 г малтийската разследваща журналистка Дафне Каруана Галиция влиза в автомобила си. В този момент тя не осъзнава, че това са последните секунди от живота ѝ. Прикачена към колата ѝ бомба предизвиква експлозия и слага край на живота ѝ. Убийството е предшествано от тормоз и заплахи, а в продължение на години и на съдебни дела, целящи да ѝ попречат да работи по основните теми, които разработва като журналист.

Теми като корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. „досиета от Панама“. Членовете на Европейския парламент критикуват пропуските в разследването на убийството ѝ, а общественото възмущение е силно към начина, по който властите провеждат разследването. Това води и до оставката на премиера Джоузеф Мускат.

Как и дали се е променила журналистика в Малта 7 години след смъртта на Дафне Каруана Галиция и има ли по-голяма свобода на словото, обяснява Матю Суереб – журналист с близо 20-годишен опит и председател на Съюза на малтийските журналисти.

„Директният отговор на въпроса дали има промяна - би бил не, защото малко неща се промениха оттогава. Бих казал, че да си журналист стана по-трудно, след като Дафне беше убита преди седем години. Проблемът е, че журналистите не се чувстват сигурни.

Като цяло мисля, че има елемент на незаинтересованост от страна на хората да станат журналисти, защото ако отидете и говорите с млади хора, а аз говоря редовно със студенти, те ще ви попитат какъв е смисълът да стана журналист, защо трябва да стана журналист и да продължа да пиша за хората, а след това тези хора да те нападат и да правят живота ти ад. Така че има и елемент на уплах или пък не виждат необходимостта от стойностната журналистиката и това е погрешно. Трябва да работим повече, за да убедим аудиторията, че няма демокрация без свободни медии, защото медиите, както винаги казваме, са четвъртият стълб на демокрацията.

Медиите са там, за да действат като куче-пазач на другите стълбове, на съдебната, на административната и на законодателната власт. Ние сме там и имаме много особена роля и трябва да работим повече, за да покажем, че журналистиката е необходима и че социалните медии не са я заменили. Защото това е тревогата, която съществува в днешно време. С напредването на технологиите съществува тази идея, че тъй като имаме социални медии, всички са журналисти

Но проблемът не е в социалните мрежи. Проблемът е, че има много дезинформация и тук идва ролята на професионалните журналисти, които проверяват фактите, които работят с определен етичен стандарт, за да предоставят на хората новините, които биха били проверени веднъж, два пъти, три пъти, преди информацията да се превърне в истинска новина“, споделя Матю Суереб.

Най-предизвикателните теми за малтийските журналисти остават корупцията, облагодетелстване на едни хора чрез договори, става дума за пилеене на обществени пари.

През 2020 г. Европейският парламент учреди награда на името на Дафне Каруана Галиция. Наградата от 20 000 евро се присъжда ежегодно за задълбочени журналистически материали на професионални журналисти със седалище в Европейския съюз. Матю Суереб е член на специалното жури още от самото учредяване на наградата.

Тази година в конкурса са участвали над 300 истории от журналисти със седалище в ЕС.

Наградата получи разследването „Изгубени в Европа” за разкритията във връзка с изчезването на над 50 000 непридружени деца мигранти. Разследването, проведено от медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Обединеното кралство разкри, че най-малко 51 433 непридружени деца мигранти са изчезнали след пристигането си в европейските държави между 2021 и 2023 г.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15
Калин Джорджеску изненада не само социолозите

Румъния е в процес на българизация

Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..

публикувано на 29.11.24 в 15:30
Проф. Милена Моллова

Милена Моллова за музиката като жизнена необходимост

За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на..

публикувано на 29.11.24 в 15:29
Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид

Импровизацията в киното

Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид са част от водещите актриси, които търсят “Отговор на всички въпроси” - новият филм на режисьора Димитър Коцев - Шошо. Режисьорът, който е и сценарист на филма печели доверието на младите актриси със свободата, която им дава да импровизират. “Каза ни, че ще е нещо различно, нещо смело, че самите..

публикувано на 29.11.24 в 14:30
Лора Радкова и Сабина Иванова

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие.  Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на..

публикувано на 29.11.24 в 12:50

Александър Андреев: Медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви

Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..

публикувано на 29.11.24 в 12:48
Къщата с ягодите

Купиха емблематичната за София Къща с ягодите

Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите.  Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..

публикувано на 29.11.24 в 11:49