В последният етап от кандидат-президентската кампания в САЩ най-желаният гласоподавател изглежда е този, който е републиканец или симпатизиращ на републиканците, но не е голям фен на бившия президент Доналд Тръмп като в същото време не може да повярва на вицепрезидента Камала Харис.
Харис се опитва да наклони везните в своя полза като атакува характера на Тръмп с аргумента, че той мисли само за собствения си интерес и е опасен за демокрацията. Тръмп от своя страна се опитва да представи Харис като крайно либерална, която само се прави на умерена. Тя е „заплаха за демокрацията“, каза той в отговор на нейна квалификация като „фашист“.
В последните дни стратегията е нападателна при очаквания за много близки резултати.
Това коментира пред БНР-Радио София Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".
Последната изява на Харис бе на събитие в Атланта, пълно със звезди, в което се включи и бившият президент Барак Обама. На събитието в щата, който е един от тези с ключово значение за изборите, се появиха още Брус Спрингстийн, Самуел Ел Джаксън и Спайк Лий. На митинга Харис се обърна към младите гласоподаватели като заяви, че разбира атмосферата, в която живеят – кризата с климата, с тренировки в училищата за случаи на стрелба и с по-малко права от тези на майките и бабите си. Но заяви, че е обнадеждена за бъдещето с тези млади хора, които не разчитат някои друг да им реши проблемите.
От своя страна Обама обърна внимание на това, че Тръмп „се държи като много луд“ толкова често, че „хората вече не го вземат насериозно“. Но Обама допълни че подобни изяви на Тръмп са индикация за опасностите, които могат да дойдат от него в Белия дом.
На митинг вчера Доналд Тръмп говори за опасностите идващи от имигрантите като използва характерния си тон. Tой описа мрачна картина в страната, заради администрацията на Джо Байдън като сравни Щатите с “кофата за боклуци на света” - заради нелегалните пресичания на границата.
Критика към Тръмп от бивши негови съветници е, че той застава зад фашистка идеология , че се надява да въдвори авторитарно управление и да използва армията срещу американски граждани. Поддръжниците му пък смятат, че Тръмп разбира проблемите им, той е силен мъж, умел бизнесмен, той ще ги защити от насилие от имигранти.
От своя страна Тръмп не показва, че има желание за промяна в подхода си – продължава да описва медии като „враг на народа“, борави си с ругатни като говори за политическите си опоненти и да говори за банди от мигранти, които тероризират Америка.
В многомилионната индустрия на американските политически кампании често се залага на очерняне на даден кандидат, понякога с информация изваждана от контекста, преувеличаване, включване на не най-добрите снимки/кадри на кандидат.
Атаката не е обикновено спрямо политика, а спрямо човека. Зад повечето от крайните реклами са политически групировки, не кандидатите. Тези клипове са част от американската култура.
Според данните от някои последни проучвания, продължаваме да сме горе-долу в същото положение от влизането на Тръмп в кампанията преди около 2 години – много близки резултати между кандидатите на републиканците и демократите.
Конкретно сега – Тръмп срещу Харис.
Според изследване на Марист Колидж в Аризона Тръмп е с 50 процента, а Харис с 49. Тръмп е с 50 процента и в Северна Каролина, докато Харис е с 48. Двамата са с по 49 процента в Джорджия. Резултатите са в рамките на статистическата грешка и за това не може да се каже, че има лидер. Според анализ на "Вашингтон поуст" Харис продължава да води в национален план.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..