Започна първата по рода си Младежка асамблея за климата у нас, организирана от WWF България в партньорство с Община Перник и местния Младежки център.
В продължение на 4 дни през октомври и ноември, младите жители на района ще имат възможност да се запознаят и да обсъждат теми, свързани с климатичните промени, справедливия енергиен преход и подходящи политики за насърчаване на зеленото предприемачество на местно ниво.
Идеята за Младежката асамблея е провокирана от социологическо проучване, фокусирано върху разбирането и познанията на младежите за справедливия преход.
Проучването е проведено от WWF България и социологическа агенция през 2022 г. във въглищните региони на Южна България. Резултатите да показали, че голяма част от младите хора са чували за тези теми, но липсва по-широка информираност, каза Александър Георгиев от програма “Младежка ангажираност и младежки политики“ на WWF България.
"Още от първия ден на събитието става ясно, че младите хора искат да останат в родното си място, но не виждат добри възможности за развитие след като завършат образованието си. След като излязат от училище или университет те не са много сигурни как ще могат да допринесат или да се впишат в местната икономика, поради което не са удовлетворени от това, с което се занимават" добави Георгиев.
Все още има възможност да се включат участници в предстоящите дни от проекта - 26 октомври, 15 и 16 ноември.
Предстои участниците заедно с организаторите и лекторите да направят разбор на идеите на младежите и да представят тези идеи пред Община Перник.
Организаторите планират среща между участниците в инициативата и местната власт, за да се постигне директен диалог, в който младите хора могат да изложат своята гледна точка за развитието на своя град.
Чуйте повече в звуковия файл.
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..