Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дървоядите не са прояли историческата рамка

Ще гледаме “Криворазбраната цивилизация” в Музикалния театър. Премиерата е навръх Деня на Будителите. Музиката е на Дечо Таралежков с вмъкнати цитати от нови хитове, постановката - на Юли Дамянов, режисурата и новият текст са на свързания с комедията Николай Гундеров, когото слушаме с подробностите:

"Излизаме от историческата рамка, дървоядите не са я прояли и правим мост към нашето съвремие. Много важно е как може да се гледа на текста със съвременни очи. Корицата е стара, страницата с подтекста е една и съща. Като че ли живеем в подражание, имитация - формите им са наивни и смешни. Пиесата е да се запази естествеността, вместо да се обличаме в изкуствен интелект.

Телевизионният мюзикъл с музика на Дечо Таралежков е преди 50 години, но посланието му може да съществува с новия прочит. Обърнали сме фабулата. Менталните способности на героинята не са достатъчни да заместят таланта. Може би само портиерът на театъра не участва." 

Ето все пак артистите:

В ролите на Мосю Маргариди са Александър Панайотов и Денис Бояджиев, в ролята на Анка влизат Елица Аврамова, Илона Иванова и Зорница Дамянова. Валентина Корчакова, Людмила Козарева и Марияна Арсенова ще се превъплатят в образа на Злата, в образа на Хаджи Коста зрителите ще видят любимците на публиката - Христо Сарафов и Александър Мутафчийски. Участват още артистите - Кръстан Кръстанов, Николай Борисов - в ролята на Автора, Стефани Кръстева-Павлова и Теменужка Трифонова публиката ще види като Марийка, Маг Стойна са Деница Шопова, Станимира Грозева и Юлия Маринова, Певецът - Владимир Грудков, Пеньо Пирозов, Димитраки - Георги-Маноел Димитров, Стефан Петков, Митьо - Александър Милев, Тодор Велков, Райчо - Денко Проданов, Димитър Райков, Пенчо - Димитър Иванов, Калоян Ченов, Вокален педагог - Александър Василев, Лъчезар Лазаров, Бодигард - Антонио Дачовски, Емануил Алурков, Майстор Станьо - Георги Ханджиев, Венцислав Динов, Минувачки - Нелли Динева, Петя Миленова. В музикалната комедия участват оркестърът, балетът  и хорът на Музикалния театър. 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08