Започна последният от турнирите АТП 1000 за този сезон – парижкия Мастърс. Класирането в него до голяма степен ще предопредели кои тенисисти ще играят на турнира в Торино на най-добрите 8 през този сезон. Какво да очакваме и какви са шансовете за Григор Димитров, който миналата година достигна до финала на този турнир в парижката зала Берси, побеждавайки по пътя си Данаил Медведев и Стефанос Циципас – за това разговаряме със спортния журналист от сайта на БНР Любомир Тодоров.
"При всички положения трябва да кажем, че Григор Димитров прави един отличен сезон, вече има 44 победи. Реално в момента той е втора резерва за финалния турнир в Торино (ако Джокович участва, което още не е ясно), и се надявам да приеме това предизвикателство. Да припомня за слушателите, че точно преди 10 години Григор пак беше резерва, но реши да не пътува за турнира, а да замине на почивка с Мария Шарапова. Той тази година отдавна можеше да е сред сигурните участници, но през лятото изпусна много шансове, а и сега Алекс де Минор много „му избяга“ след турнирите миналата седмица – с близо 400 точки. И миналата година никой не очакваше Григор да играе финал в Париж, но се случи, а и тогава загуби във втори си мач във Виена. Сега жребият му в Париж е приемлив и да се надяваме на една хубава игра от негова страна. За Торино се изчисляват точките от началото на годината, така че там всеки спечелен мач носи точки (Race to Turin), за разлика от ранглистата (в която Григор от 1 април е в топ 10), но сега има да защитава много точки и при неблагоприятно развитие може да излезе от десятката. Едва ли повечето хора обаче изобщо си дават сметка какво е да си в Топ 10 в тениса."
Какво още разказа Любомир Тодоров за физическата форма на Григор Димитров, за преките му конкуренти за Торино и за различните стратегии от страна на организаторите на финалния мастърс турнир, припомняйки състезанието в Лондон през 2017 и оттеглянето на Надал – чуйте в разговора на Лили Големинова.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..