Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малките грехове на съвременните хора в новия роман на Паулина Георгиева

"Малките грехове" се появяват като утеха на тревожностите, казва авторката

Снимка: личен архив

На българския книжен пазар излезе вторият роман на Паулина Георгиева "Малки грехове“. Две години след като издаде първата си книга "Симулацията", писателката ни отвежда на о. Крит, където шестима приятели се срещат на уикенд ваканция. Отсядат на място, за което е известно, че лекува "малките" грехове на съвременните хора – злоупотреба с алкохол, антидепресанти, изневери.

По съвременен начин Паулина Георгиева представя прочит на тъмните страни на съвременния човек.

"Малките грехове" се появяват като утеха на тревожностите. Имаме една героиня – българката Нора, която е успешна корпоративна лъвица, която, за да може да оцелява психически в конкурентния свят на корпорациите, взима психостимуланти, т.е. тя храни своята тревожност с един малък грях. Има един фотограф, който се отказва от своето призвание, за да бъде до жената, която обича. Има един гръцки предприемач, който е много успешен мъж, но за да бъде успешен, неговата тревожност изисква той да контролира непрекъснато всичко“, сподели пред Радио София авторката.


Романът "Малки грехове" е пъзел от слабостите на съвременното общество и порочната практика да ги "лекува" с алкохол, измами, психостимуланти. Те от своя страна го отдалечават от стремящия се към съвършенство човек. Романът на Паулина Георгиева рови из сенките на човешката душа.

"За мен е естествено да сложа теми, които са общочовешки. Да ги сложа в една по-широка свободна среда, в която те да се движат по-органично. От друга страна, драматичните събития, които избирам са на символични места. Избирам остров Крит, защото там преди 4000 години е имало хармонична цивилизация", каза Паулина Георгиева.

Официалното представяне на "Малки грехове" ще се състои тази вечер (29 октомври 2024 г.), от 18.30 ч. в Литературен клуб "Перото".

Романът на Паулина Георгиева беше представен и на международния кино-литературен форум Based on Books, част от фестивала Cinelibri, като книга с потенциал за филмова адаптация.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Паулина Георгиева е носител на Голямата награда на V националeн литературен конкурс "Атанас Липчев" (2019), както и на Специалната награда на литературния конкурс "Кутия с неизпратени писма", организиран от Клуба на дейците на културата "Нов живец" – Атина (2019).

Възпитаник е на НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ", магистър по история към СУ "Св. Климент Охридски". Водещ обучител е в Международната програма за обучения на лидери с помощта на коне HorseDream. Стипендиант е на Фондация "Елизабет Костова" в Созополските семинари по творческо писане през 2023 г.



По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09