Космополитният и виртуозен китарист Ангел Демирев ще отведе публиката на необикновеното музикално пътешествие „По пътя на китарата“ на 6 ноември, сряда, от 19.00 ч. в Първо студио на БНР. Спътници ще са му Петър Милановна акустична китара и Христо Минчев на контрабас. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата.
Пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Публиката в Първо студио на БНР ще чуе авторски композиции на Демирев и вълнуващи интерпретации на мелодии от различни краища на света. Музика, която носи заряда на дълбокото му търсене на красота и духовна хармония, споделена с изключително вдъхновяващи партньори в тази разходка – Петър Миланов и Христо Минчев.
"Упражнявам с китарата в Пловдив – каза по телефона Демирев пред БНР-Радио София. - Вълнувам се, че ще свиря там, където са били музиканти, на които съм се възхищавал и от които съм се учил. Където и с когото да свиря, винаги българският елемент присъства и го прокарвам в изпълненията. Това е нещо, което ние сме длъжни да обгрижваме, интерпретираме, да живеем с него. За 6 ноември сме подготвили сме програма, която има своите художествени качества и достойнства."
Той сподели, че слуша много музика, която „не съдържа електричество“ – стара, симфонична, автентичен фолклор от цял свят.
"Цял живот уча различна музика. Анализирам всичко, което достигне до ушите и сърцето ми. Разбрах, че няма стил. Стилът е външната обвивка на експресията на един музикант – посочи Демирев. И поясни и провокира с въпрос – Означава ли „Обичам те“ на суахили повече от „Обичам те“ на български, на турски или на сръбски? Различните стилове са различните езици. Изразяването е главният фактор. При мен стиловете си сътрудничат. Най-силната характеристика при изкуството е искреността."
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.
До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..
Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.
Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..
Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание. “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..