Космополитният и виртуозен китарист Ангел Демирев ще отведе публиката на необикновеното музикално пътешествие „По пътя на китарата“ на 6 ноември, сряда, от 19.00 ч. в Първо студио на БНР. Спътници ще са му Петър Милановна акустична китара и Христо Минчев на контрабас. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата.
Пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Публиката в Първо студио на БНР ще чуе авторски композиции на Демирев и вълнуващи интерпретации на мелодии от различни краища на света. Музика, която носи заряда на дълбокото му търсене на красота и духовна хармония, споделена с изключително вдъхновяващи партньори в тази разходка – Петър Миланов и Христо Минчев.
"Упражнявам с китарата в Пловдив – каза по телефона Демирев пред БНР-Радио София. - Вълнувам се, че ще свиря там, където са били музиканти, на които съм се възхищавал и от които съм се учил. Където и с когото да свиря, винаги българският елемент присъства и го прокарвам в изпълненията. Това е нещо, което ние сме длъжни да обгрижваме, интерпретираме, да живеем с него. За 6 ноември сме подготвили сме програма, която има своите художествени качества и достойнства."
Той сподели, че слуша много музика, която „не съдържа електричество“ – стара, симфонична, автентичен фолклор от цял свят.
"Цял живот уча различна музика. Анализирам всичко, което достигне до ушите и сърцето ми. Разбрах, че няма стил. Стилът е външната обвивка на експресията на един музикант – посочи Демирев. И поясни и провокира с въпрос – Означава ли „Обичам те“ на суахили повече от „Обичам те“ на български, на турски или на сръбски? Различните стилове са различните езици. Изразяването е главният фактор. При мен стиловете си сътрудничат. Най-силната характеристика при изкуството е искреността."
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..