Европейският институт за иновации и технологии (EIT), орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България.
Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес, образователни и изследователски организации и ще служи като единно място за местни таланти и предприемачи, за да се възползват от възможностите на общността на EIT в областта на образованието, създаването на бизнес и иновациите.
Центърът е част от програмата на Европейския институт за иновации и технологии „Regional Innovation Scheme“ (EIT RIS), предназначена да се справи с постоянното разделение на иновациите в Европа.
"Една от главните ни задачи е да наваксаме със създаването на иновативни модели на работа, да принесем добавена стойност на икономиката – не само в България, а в целия Балкански регион – обясни пред БНР-Радио София Ирина Илиева - оперативен директор на JA Bulgaria и координатор на Центъра на EIT в България. – Това е важна стъпка за нас. Този хъб реално поставя страната ни на европейската карта на иновациите. Ще направи по-достъпни възможностите за компаниите у нас, студентите, стартиращите проекти на предприемачите. Ние сме информационно и подкрепящо звено. Ще помагаме кой за какво може да кандидатства по програмите на Института. Те са свързани с направления, сектори на развитие, които са определени като приоритетни за нашия регион."
Тематичните направления са свързани както агроиновации, така и с дигиталната трансформация, климатичните промени, креативните индустрии.
Илиева посочи, че например в момента Европейският институт за иновации и технологии е обявил конкурс за ментори и експерти, които да работят за културните проекти, туризма, опазване на културното наследство и др.
България не е толкова назад. Това, което липсва е координация на усилията, които се полагат в тази сфера, допълни още Ирина Илиева.
С нея разговаря Катя Василева. Чуйте.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..