От 1 януари за пръв път в София влиза в сила забрана за отопление с въглища и дърва.
По думите на зам.-кмета по екологията Надежда Бобчева, ограниченията ще обхванат около 1700 домакинства.
Интересното е, че забраната не обхваща столични райони, в които най-често се забелязва горене на отпадъци, цапащо въздуха (като „Красна поляна“ например)
Засега забраната ще важи за 9 от 24-те столични района – "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". Обяснението при приемането на наредбата за нискоемисионните зони през 2022 г. беше, че те не са топлофицирани и домакинствата нямат алтернатива.
Глобата за физически лица ще е от 50 до 200 лева, а за юридически – от 1000 до 2000 лева.
Един от софийските райони, в който проблемът с въздуха се изостря през отоплителния сезон, е "Подуяне". Там голяма част от жителите на кварталите „Левски“ и „Христо Ботев“ живеят в къщи и се отопляват на твърдо гориво и не само…
Сигналите към столичния инспекторат от съседи за съседи са ежедневие, провери на място репортер на БНР-Радио София.
"Имаме деца, от 3 години ползваме машини с филтри за въздуха, но не е достатъчно да затваряме прозорците – коментира жителка на "Подуяне". Тя твърди, че често – особено през зимата – въздухът в квартала ѝ е лютив и черен. – И не мирише на дърво, може би се гори пластмаса."
Най-често инспекторите установяват горене на лакиран, боядисан дървен материал или ПДЧ плоскости, които са съставени от дървесни частици с много лепило помежду им.
Проверките се извършват само със съгласието на обитателите, обясни Татяна Асенова, началник отдел Опазване на околната среда към Столичния инспекторат.
До края на октомври са извършени над 490 проверки.
Съставени са 66 акта по Закона за управление на отпадъците. Глобите започват от 2000 лева.
Асенова припомни, че сигнали гражданите могат да подават в контактния център на Столичната община или на нашия телефон 9875555 или по електронната поща.
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..
Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..
Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..
Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...
За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...
Да бъдат предприети спешни мерки, свързани с укрепване на активирано старо свлачище в бившия рудник в кв.”Кремиковци“, настояват кметът на едноименния район Лилия Донкова и зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Те настояват в доклад, който предстои да бъде гледан на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък, да се подпише..
България се подготвя за разпределянето на 2,49 млрд. евро в подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия през следващите 6 години (1 януари 2026 – 31 декември 2032 г.) чрез Социалния план за климата (СПК). Целта е уязвимите групи хора да бъдат компенсирани за умереното покачване на цените на бензина,..