От 1 януари за пръв път в София влиза в сила забрана за отопление с въглища и дърва.
По думите на зам.-кмета по екологията Надежда Бобчева, ограниченията ще обхванат около 1700 домакинства.
Интересното е, че забраната не обхваща столични райони, в които най-често се забелязва горене на отпадъци, цапащо въздуха (като „Красна поляна“ например)
Засега забраната ще важи за 9 от 24-те столични района – "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". Обяснението при приемането на наредбата за нискоемисионните зони през 2022 г. беше, че те не са топлофицирани и домакинствата нямат алтернатива.
Глобата за физически лица ще е от 50 до 200 лева, а за юридически – от 1000 до 2000 лева.
Един от софийските райони, в който проблемът с въздуха се изостря през отоплителния сезон, е "Подуяне". Там голяма част от жителите на кварталите „Левски“ и „Христо Ботев“ живеят в къщи и се отопляват на твърдо гориво и не само…
Сигналите към столичния инспекторат от съседи за съседи са ежедневие, провери на място репортер на БНР-Радио София.
"Имаме деца, от 3 години ползваме машини с филтри за въздуха, но не е достатъчно да затваряме прозорците – коментира жителка на "Подуяне". Тя твърди, че често – особено през зимата – въздухът в квартала ѝ е лютив и черен. – И не мирише на дърво, може би се гори пластмаса."
Най-често инспекторите установяват горене на лакиран, боядисан дървен материал или ПДЧ плоскости, които са съставени от дървесни частици с много лепило помежду им.
Проверките се извършват само със съгласието на обитателите, обясни Татяна Асенова, началник отдел Опазване на околната среда към Столичния инспекторат.
До края на октомври са извършени над 490 проверки.
Съставени са 66 акта по Закона за управление на отпадъците. Глобите започват от 2000 лева.
Асенова припомни, че сигнали гражданите могат да подават в контактния център на Столичната община или на нашия телефон 9875555 или по електронната поща.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...