„Събра ни любовта към камерната музика – приятели, смея да твърдя, блестящи музиканти, които искат да се посветят на това изкуство. Така вече осми сезон правим концерти под шапката на Софийската филхармония, а всяка наша програма носи послание на публиката“, разказва родената в Бургас виолончелистка.
Кристиана е възпитаник на музикалното училище в родния си град, след което завършва Националната музикална академия в класа по виолончело на Богомил Караконов, а по камерна музика неин преподавател е Димитър Козев.
Посланията на КласикАрт явно достигат до публиката, защото залата е винаги пълна на техните концерти.
Следващата им програма се нарича „Будителите в изкуството“, а идеята за нея се появява преди две години.
„В нея участват музиканти, актьори и писатели, приели ролята на будители на нашето време. Ще имаме премиера на специално написана за нас творба от проф. Атанас Атанасов. Вярвам, че тя ще възхити и вдъхнови публиката“, споделя Кристиана.
Това далеч не е първата пиеса, посветена на КласикАрт.
„Важна линия за нас е да представяме български творби, свирим и Лазар Николов. Споделяме веруюто на Добрин Петков, който казваше, че трябва да свири българска музика. И сме щастливи, че можем да я представяме премиерно пред нашата публика“.
Освен премиера, в концерта ще бъде представен един клавирен педагог с над 30-годишна дейност, Антоанета Василева. Нейни ученици ще свирят – „те са нашите малки будители, защото не можете да си представите колко са дисциплинирани и прецизно подготвени, те вливат една живителна сила с младия си дух“ – разказва Кристиана.
Малките будители са Елена Косенко, Ида Шопова, Калоян Николов, Мартин Лазаров и Кристиан Владовски, като всички те дори не учат в музикално училище (с изключение на Кристиан, който обаче в музикалното училище свири на ударни инструменти, а тук ще се изявява като пианист, при това със свои авторски пиеси).
„В концерта има музика и поезия, защото това са двата аспекта на емоцията, които създават хармония и баланс. Затова сме включили и представянето на дебютната стихосбирка на Йоана Милова „В пухкавото на облаците“ – тук ще има и щипка театър, защото ще участват съмишленици на Йоана от една театрална формация. Иначе концертът ще започне с вокален ансамбъл „Елици“. Те изследват българските традиции, обикалят България в търсене на автентични тропари. Така програмата ще започне с българската азбука в своя най-автентичен и старинен вид“.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Кристиана Михайлова и за да разберете кои са будителите в музикалната история на гостенката и кои са останалите музиканти в КласикАрт.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..