Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 2 ноември в камерна зала "България"

Будителите в изкуството – концерт на КласикАрт

Снимка: Софийска филхарамония

В „Радиокафе“ ни гостува виолончелистката Кристиана Алипиева - Михайлова от Софийската филхармония. Тя е и създател на КласикАрт – състав, създаден през 2017.

„Събра ни любовта към камерната музика – приятели, смея да твърдя, блестящи музиканти, които искат да се посветят на това изкуство. Така вече осми сезон правим концерти под шапката на Софийската филхармония, а всяка наша програма носи послание на публиката“, разказва родената в Бургас виолончелистка.

Кристиана е възпитаник на музикалното училище в родния си град, след което завършва Националната музикална академия в класа по виолончело на Богомил Караконов, а по камерна музика неин преподавател е Димитър Козев.

Посланията на КласикАрт явно достигат до публиката, защото залата е винаги пълна на техните концерти.

Следващата им програма се нарича „Будителите в изкуството“, а идеята за нея се появява преди две години.

„В нея участват музиканти, актьори и писатели, приели ролята на будители на нашето време. Ще имаме премиера на специално написана за нас творба от проф. Атанас Атанасов. Вярвам, че тя ще възхити и вдъхнови публиката“, споделя Кристиана.

Това далеч не е първата пиеса, посветена на КласикАрт.

„Важна линия за нас е да представяме български творби, свирим и Лазар Николов. Споделяме веруюто на Добрин Петков, който казваше, че трябва да свири българска музика. И сме щастливи, че можем да я представяме премиерно пред нашата публика“.

Освен премиера, в концерта ще бъде представен един клавирен педагог с над 30-годишна дейност, Антоанета Василева. Нейни ученици ще свирят – „те са нашите малки будители, защото не можете да си представите колко са дисциплинирани и  прецизно подготвени, те вливат една живителна сила с младия си дух“разказва Кристиана.

Малките будители са Елена Косенко, Ида Шопова, Калоян Николов, Мартин Лазаров и Кристиан Владовски, като всички те дори не учат в музикално училище (с изключение на Кристиан, който обаче в музикалното училище свири на ударни инструменти, а тук ще се изявява като пианист, при това със свои авторски пиеси).

„В концерта има музика и поезия, защото това са двата аспекта на емоцията, които създават хармония и баланс. Затова сме включили и представянето на дебютната стихосбирка на Йоана Милова „В пухкавото на облаците“ – тук ще има и щипка театър, защото ще участват съмишленици на Йоана от една театрална формация. Иначе концертът ще започне с вокален ансамбъл „Елици“. Те изследват българските традиции, обикалят България в търсене на автентични тропари. Така програмата ще започне с българската азбука в своя най-автентичен и старинен вид“.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Кристиана Михайлова и за да разберете кои са будителите в музикалната история на гостенката и кои са останалите музиканти в КласикАрт.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55