Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб:
"Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика, без да има претенции като продуцент. Реших, че това е времето да направя нещо за дъщеря ми Надежда, с което двамата да сме на сцена.
Винаги имам пред вид конкретни хора, когато пиша музика. Реших сега това да е камерна музика, между класика и джаз. Квартет София и басист бяха необходими. Калина Андреева, само на 24 е толкова уверена и прецизна, че на колегите от квартала им паднаха ченетата, както се казва. Идеята за зодиите ми дойде на една тераса в Сапарева баня. Това е просто закачка и благодат за композитора. Всеки ще открие или няма да открие нещо за себе си.
(Слушаме "Скорпион" със соло на кларинет на брат му, Борислав Йоцов)
"Не мога да се поставя като композитор, музикант съм и обичам да пиша музика, за мен това не е задължение, а игра. Щастлив съм, че всяка нота, която пиша, се свири. Обграден съм от изключително талантливи, мислещи хора."
(Слушаме "Стрелец" сами открийте интрото къде ви води)
"Явно мисля картинно - всички ми казват, че пиесите звучат като филмова музика. За мен е много важно музиката да има история. Проектът е насочен и към класически фестивали, които правят и кросовър, имаме контакти с Мартенски музикални дни, Софийски музикални седмици, Варненско лято. А Марио е сигурен, че "писмото" ни ще стигне до Харуки. Проблемът е, че колкото и да сме добри, името вкарва хората в залите, а не музиката. Ние сме една от малкото държави без експорт офис за музиката."
(Финалът е с "Водолей" - на базата на тема, която дъщеря му пише за "Акустична версия", водолей е зодията и на двамата с нея)
Още за проектите с Плевенска филхармония и важното място на турнетата в малки места в страната, както и за мястото на българската музика на големите световни сцени - в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..