Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската история и обичаи.
Децата имат нужда от "Българознайко“ – от всичко, което може да им даде историята по един забавен, интересен, близък до тях начин, посочи писателката. Факт е и повишеният училищен интерес към книгите и героите в поредицата.
Седмата книга от поредицата “Българознайко“ разказва за “Необикновеният Георги Раковски“. Защо точно личността на Раковски е следващ обект, който поредицата изследва и разказва, обяснява Виктория Петкова, създател на поредицата.
“Замислям се в нашето време дали знаем какво е да имаш висок идеал. Опознавайки Раковски, можем да разберем това в някаква степен. Той е една безкрайно интересна личност – сложна, в същото време с много ясно изразени принципи, така че да го изучиш и предадеш по достъпен за децата начин.
Беше едно изключително предизвикателство и удоволствие, защото доближавайки се до Раковски, по някакъв начин се докосваш до този висок идеал“, изтъква писателката.
По думите й една от специалните посоки в изследването на Георги Сава Раковски е създаденият шрифт по неговия почерк - една инициатива на Националната картова схема. Този дигитален шрифт за първи път се използва в нашата книга. Той ще бъде представен на 8 ноември, а книгата е издадена за специалния български празник 1 ноември, Ден на народните будители.
"Българознайко“ е първата книга, в която дигиталният шрифт е по почерка на Раковски. Изписали сме цялата азбука с неговите букви и даваме възможност на децата да ги напишат сами", казват от екипа.
Да покажеш на децата почерка на Раковски е нещо много лично и те го усещат по-близък. Известен със своята езикова култура и с афинитет към доста редки езици, той е един много образован мъж, затова авторите акцентират в още една важна посока свързана с личността му – неговата работа върху българския език, стремежът му да докаже неговата древност, а чрез това, да докаже колко древен народ сме ние.
“За нашето национално самочувствие това е един много важен момент, както и за националното самочувствие на българите в епохата, в която те е трябвало да го придобият, като първа стъпка към свободата“, посочва още Виктория Петкова.
Друга интересна посока е интересът на Раковски към историята и нумизматиката. Известен е още като първият български нумизмат. Познанията му за българските обичаи, култура, бит са събрани в неговия сборник “Показалец“. Част от тази информация са и детските игри в миналото“, допълва Петкова.
За първи път е показана скица на къщата на Георги Раковски, която е изгоряла. Тя е създадена по спомени на негови съвременници.
“Българознайко“ разкава историята за ушиването на българското знаме. Комбинацията от трите цвята за първи път се появява в униформата на Първата българска легия, формирана от Раковски.
Още интересни факти, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..
Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще" – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г. То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..