Според данните, които бяха представени в рамките на конференцията, у нас всяко второ дете е в риск да бъде тормозено – на площадката, в училище, в дома. Всеки един от нас е в досег с дете в риск и всеки един от нас може да направи нещо.
Събитието се проведе в рамките на проект „NURVAC – Национален единен регистър на насилието над деца“ и беше насочено към дългогодишните усилия на НМД и партниращи организации да бъде постигната единна и надеждна събираемост на данни за насилието над деца в България.
Георги Еленков - юрист и координатор на Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата, разказа повече в предаването “Радиокафе“.
“Национална мрежа за децата" всяка година пише мониторингов доклад-бележник и ежегодно разпраща заявления за достъп до обществена информация по различни тематични дялове, включително и насилието над деца и всяка година получаваме драстично различаващи се данни за случаите на насилие. Ако вземем предвид най-тежката форма за посегателство над дете, умишленото убийство, през 2021 година НСИ ни информира, че случаите за календарната 2020 са били само 2, докато прокуратурата върна отговор, че случаите са 32“, илюстрира той и уточни, че когато има подобно разпокъсано събиране на данни за насилието над деца, няма как на базата на тези данни да се формират адекватни политики за интервенция, превенция и съобщаване за случаи на насилие.
“И оставаме в един институционален хаос, при който всяка институция, в квадратчето на собствения си ресор събира данни, без диалог с другите институции“, поясни Еленков.
"Това беше основен лайтмотив в нашата конференция, опитахме се да се концентрираме и върху позитивното – върху усилията на държавата в последните месеци, за това да бъде изградена една единна система за събиране на данни. Подобна система се изгражда и към Държавна агенция за закрила на детето, чийто представител по време на конференцията съобщи, че след като е обявена обществена поръчка и е намерен и подизпълнител, бяха нормирани индикатори, на базата на които, различните органи по закрила на детето, заедно, единно да събират данни и да ги подават към ДАЗД", разкри още Георги Еленков.
На организираната конференция "Заедно срещу насилието над деца“ представители на различни институции и граждански организации дискутираха работата по изграждането на няколко системи, които отдавна очакваме – Национална информационна система към ДАЗД, Национална информационна система (НИС) за случаите на домашно насилие, Национална електронна информационна система (НЕИС) за пълно осиновяване, НИС за превенция и защита от педофилия, както и такава с данни за сигналите към Центъра за безопасен интернет за насилие над и между деца онлайн.
"Изнесохме и актуална статистика за деветмесечието, по отношение на сигналите, които е обработил Центъра за безопасен интернет и тук имаме печален рекорд – над 293 хиляди сигнала за насилие над деца онлайн, само до края на септември, проблемът е особено сериозен и уви, държавата отказва да осигури към момента устойчиво държавно финансиране за Центъра за безопасен интернет", подчерта Георги Еленков.
Още за превенцията на домашното насилие над деца, чуйте от разговора с експерта в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..