Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Австрия високо оцениха наш филм за цар Фердинанд, чакаме българската му версия

Кадър от филма

Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия".

Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов.

Филми за цар Фердинанд няма. Може би изключение прави един от началото на прехода, на проф. Светослав Овчаров („Фердинанд Български“, със „Златна роза“ за документален филм, Варна 1996). Този филм е повече за сложната природа на този държавник и взаимоотношенията със Стефан Стамболов, отбеляза пред БНР-Радио София Димитър Стоянович:

"Цар Фердинанд е изключително подценена и манипулирана фигура в преразказа за неговото съществуване и като монарх, и като личност с ключово значение за новата българска история - и в доброто, и в лошото. За съжаление още веднага след абдикацията му той някак си се превръща във виновник за всичко лошо, което се е случило. А в комунистическо време той е демонизиран по един изключително гнусен и изключително пошъл начин."

"Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" е сериозен и личен проект на Димитър Стоянович, Лъчезар Аврамов, както и на проф. Петър Стоянович – един от двигателите за връщането у нас на тленните останки на монарха. Екипът, получил и подкрепа на държавно ниво, е проследил всичко от последната меса и изпращането на тленните останки от институции и граждани на Кобург.

"Бившият български цар се ползва от изключително уважение и дори откровена любов от кобургчани. Всички знаеха и бяха готови да изпълнят желанието му да почива в земята, за която е дал живота и мислите си, дори и във времето на изгнание.

Можем да кажем, че при него до войните България достига най-високото си развитие в най-новата ни история. Приносът на Фердинанд е неоценим и за всичко, което и сега виждаме около нас. От една западнала Османска провинция той превръща страната ни в лидер на Балканите."

Българските кинематографисти са посетили различни градове и замъци, заснели са интересни разкази и събеседници, с които историята на монарха става по-пълна и същевременно неформално предадена във филма.

Лентата навлиза в живота и биографията на царя по няколко посоки, проследени са постижения и провали, отношението с цар Борис, отразен е периодът, когато е звезда на Запад, както и неговото изгнание.

Филмът е озвучен на немски, но е български, подчерта сценаристът Стоянович.
В момента екипът е на финалната права по пълнометражната му българска версия.

Чуйте разговора на Боян Бочев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41