Между кориците на тази книга ще се запознаем с една жена, която въпреки всички свои уж дребни и безсмислени терзания, въпреки своята неувереност, сбъдва мечта си да напише роман, за да докаже на себе си и света, че никога не трябва да се отказваме и още по-малко подценяваме.
Едновременно с това книгата поднася втора сюжетна линия, която е същинският роман, който жената без качества написва. Това е книга за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем.
“Роман, уютен като дом, за който не е нужен кредит, а единствено доверие и желание. В стаите му има хумор и ирония, лишена от претенции ерудиция, женска и момичешка непосредственост, а през прозорците влизат светлина, разговори и истории“, пише за книгата поетът публицист Стефан Иванов.
“По дяволите, ако такива са жените без качества, аз ще харесвам и ценя единствено тях и нищо друго...", казва редакторът на книгата Тома Марков.
“Заглавието на романа със сигурност не трябва да се свързва с подценяване или някакви депресивни състояния, по-скоро това е една закачка, една шега. Целият роман е изграден върху една самоирония, която главната героиня изтъква“, разкри Ралица Николова при своето гостуване в предаването “Радиокафе“.
Година и половина отнема на авторката да напише своя първи роман.
“Според мен не е много дълго време за роман, романи се пишат с години. Просто беше голямо удоволствие за мен да пиша този роман, че цялата бях вътре в него, всяка една свободна секунда, която имах, посвещавах изцяло на това писане - нещата се случваха“, коментира Ралица Николова.
Тя написва романа като лично преживяна история. В него има много свеж хумор, много автоирония.
„Факт е, че книгата съдържа много лични моменти. Няма как в литературата да разчитаме, че всичко е едно към едно, но е много важна гледната точка, която авторът дава към тези случки, която така или иначе изкривява реалността. В книгата има реални моменти, но те са обогатени художествено", посочва авторката. Книгата не е автобиографична, по-скоро има една автофикция в нея, допълва тя.
Отделните глави на романа са като дневник с дните от седмицата, но без конкретни дати. И този елемент съвсем не е случаен. В една част от книгата главната героиня разказва за своето желание да напише роман и за това, което ѝ се случва в ежедневието, в на пръв поглед най-обикновените неща, които се оказват истинското живеене, въпреки че постоянно си поставяме много по-големи цели", пояснява Ралица Николова.
Още за книгата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..