Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието.
От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки живот са изгубени 73% от дивите животни. (Данните са от доклада „Жива планета“, публикуван през октомври т.г.). За малко повече от половин век сме изгубили близо 3/4 от популациите на гръбначните животни в дивата природа.
Изменението на климата, свръхексплоатацията на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници, а това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци, допълват от WWF:
"Изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения."
Природозащитниците настояват хората да не отлагат с мерките, а WWF дава надежда, че все още имаме време…
Пред БНР-Радио София подробности в световен и в български план предостави Калина Бояджиева, координатор на кампания "Абонирай се за природата".
Тя обърна внимание, че дори залесяването, което хора предприемат с добри намерения, може да доведе до грешка, ако без консултация със специалист, се засадят агресивни видове, които биха навредили на други в съответния ареал.
Някои страни разполагат, сякаш природните ресурси не са заплашени от изчерпване. Понякога и политическите решения могат да са в неправилна посока.
В България все повече хора се интересуват от защитата на природата. Значение има и фактът, че медиите обръщат внимание на проблемите. Можем да прилагаме мерки за опазване и да влияем позитивно на околната среда, убедена е Бояджиева.
"Важно е хората да се образоват и да подкрепят организации, които работят в тази област, за да не се стига до крайности."
От WWF предлагат на всички желаещи за станат част от каузата им и от кампанията „Абонирай се за природата“ с месечно дарение по избор.
Чуйте разговора на Данаил Конов.Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..