Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието.
От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки живот са изгубени 73% от дивите животни. (Данните са от доклада „Жива планета“, публикуван през октомври т.г.). За малко повече от половин век сме изгубили близо 3/4 от популациите на гръбначните животни в дивата природа.
Изменението на климата, свръхексплоатацията на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници, а това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци, допълват от WWF:
"Изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения."
Природозащитниците настояват хората да не отлагат с мерките, а WWF дава надежда, че все още имаме време…
Пред БНР-Радио София подробности в световен и в български план предостави Калина Бояджиева, координатор на кампания "Абонирай се за природата".
Тя обърна внимание, че дори залесяването, което хора предприемат с добри намерения, може да доведе до грешка, ако без консултация със специалист, се засадят агресивни видове, които биха навредили на други в съответния ареал.
Някои страни разполагат, сякаш природните ресурси не са заплашени от изчерпване. Понякога и политическите решения могат да са в неправилна посока.
В България все повече хора се интересуват от защитата на природата. Значение има и фактът, че медиите обръщат внимание на проблемите. Можем да прилагаме мерки за опазване и да влияем позитивно на околната среда, убедена е Бояджиева.
"Важно е хората да се образоват и да подкрепят организации, които работят в тази област, за да не се стига до крайности."
От WWF предлагат на всички желаещи за станат част от каузата им и от кампанията „Абонирай се за природата“ с месечно дарение по избор.
Чуйте разговора на Данаил Конов.Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..