"Това означава, че както едните граждани имат право да застанат пред театъра, да изразят своя протест, другите граждани имат право да влязат в залата и да гледат постановката, за която са закупили билети, а пък творците, които са ангажирани в тази постановка имат право да се изразят чрез нея. Дори открихме решение в Европейския съд по правата на човека в защита на тезата, че възпрепятстването на тази театрална постановка е нарушаване на свободата на изразяване на артистите", обясни Цекулова.
Според нея държавата, в лицето на МВР и общинските власти, трябва да гарантира на всеки един гражданин правото да "упражни своите права и да гарантира, че при упражняването на тези права, няма да бъдат накърнени правата на други граждани".
Елица и Антония са студентки по журналистика. Това е недопустимо да се случва в 21 век, защото ни връща много години назад, смята Елица.
"Моите родители са ми казвали, че правото на гласност е човешко право на всеки един от нас и за мен това е абсолютно недопустимо. За мен това е поругаване на българското като цяло", каза тя.
"Това е нелепа ситуация, която се случва в днешно време. Да се допусне такова нещо в културна среда, е потресаващо", добави Антония.
Именно правата на гражданите са в основата и на годишните награди "Човек на годината". За 17-та поредна година Българският хелзинкски комитет събира номинации за годишните си правозащитни награди.
"Инициативата цели да отличи личности, организации, каузи, които са били особено впечатляващи през изминалата година в своята правозащитна дейност. Защитата на правата на човека включва както, да кажем, защита правото ни на живот, така и защита на правото ни да упражним политическите си права, например да гласуваме. Всеки може да номинира през сайта https://humanoftheyear.org/ друг гражданин или организация, които през годината, според него, са имали значим правозащитен принос", обясни Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет.
Според Валентина Ташкова от сдружение "Общност Мостове" през последните 20 години е постигнато доста по отношение на правата на хората с увреждания.
"От това обаче нито нуждите им станаха по-адекватно посрещнати, нито правата им по-добре реализирани. Проблемите са системни, но най-вече при наличието на някакво законодателство вече, всичко се свежда до това кой го прилага и каква воля има", каза Валентина Ташкова.
Крайният срок за номиниране в кампанията „Човек на годината“ е 15 ноември 2024 г.
През 2023 г. Голямата награда “Човек на годината” беше присъдена на протестиращите в подкрепа на Дебора Михайлова от Стара Загора и фондация "Будителките".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..