Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие, което разкрива автентичната красота на Виетнам – малки занаятчийски селища, традиции и култура, далеч от утъпканите пътеки на масовия туризъм.
"Излизаш от 20 градуса в самолета и отиваш на 30 градуса и веднага целия започваш да лепнеш. Преминавайки през цветния им уличен живот: във Виетнам 90 милиона моцотциклета ежедневно се движат по пътищата", разказва фотографът за културния шок, който преживяват първоначално българите, които се потапят в "цветовете и традициите" на азиатската страна. Той допълва, че докато се подготвя за пътуването си, решава да потърси в мрежата най-странните храни, които се ядат в тази страна. Намира скакалци, скорпиони, дори живи червеи, но приключенецът в него се обажда и той е решен да опита всички вкусове.
"Трябваше да отидем до оризовите полета, които всъщност са оризови тераси и то на стотици метри височина. Пътят до там е няколко километра, но е с голяма денивелация и виетнамците предлагат като услуга да те закарат с моторче. И едни малки слаби женички с тези моторчета, качваш се зад тях и ти усещаш как моторчето буквално ляга на земята", разказва Радослав за емоционалното си преживяване по тесните и стръмни пътища към оризовите тераси.
По време на презентацията ще бъдат представени селища, пазещи вековни традиции: производство на соев сос, плетене на риболовни капани от бамбук и майсторство в изработването на традиционни конусовидни шапки, както и впечатляващи кадри от рибарския град Куй Нон, където по изгрев стотици лодки се връщат с тонове улов, а местните хора продължават древните си занаяти.
"Най-любимата ми фотография е с моята съпруга, която успях да заснема точно в тези тамянови пръчици. Самите снопове от тези ярко червени клечици са подредени много интересно. Образуват се супер готини диагонали. Успях да заснема с дрон точно такъв кадър", разказва за любимата си снимка от пътешествието Радослав.
На откриването на изложбата "Виетнам - цветове и традиции" символично ще бъде връчена наградата на град София за Kултура в област „Художествена фотография“ на Радослав Свирецов от Юрий Трейман, учредител на Кино-фото клуб Бистрица.
Повече за изложбата и пътешествието на фотографа чуйте в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..