Родителите са основаната целева група, каза пред Радио София Антоанета Василева от Националния център за безопасен интернет.
"Родителите са ключови за основата на децата и тяхното добруване в интернет. Когато говорим за деца до 10-12 години разчитаме и съветваме родителите да развиват у децата критично мислене, анализ на информация и как комуникираме. Правилата за онлайн комуникация са абсолютно същите и за офлайн пространството", обясни Василева.
Тя добави, че все по-често се наблюдават агресия и обиди във Вайбър групите на класовете, а родителите биха могли лесно да забележат това.
"Съветваме родителите на деца до около 12 г. да използват "родителски контрол" – софтуери, с които те могат да мониторират онлайн преживяванията на децата", посочи Антоанета Василева.
По думите й, е необходимо родителите да разбират нуждите на децата си в онлайн пространството, а когато видят, че нещо е нередно да съумеят да реагират и да коригират ситуацията. Ако нещо ни смущава в общуването между децата е важно да го изговорим със своето дете по спокоен начин, казва Антоанета Василева.
В Центъра за безопасен интернет често получават запитвания от родители какво да правят в конфликтна ситуация.
"Това, което ние обикновено правим е да овластим и родителя, и детето. Децата обичат сами да се справят с проблемни ситуации и е много важно да се дадат тези инструменти. По отношение на конфликтите между деца, най-големият проблем е агресията, която непрекъснато я засичаме, както и вербално и физическо насилие. Никой, нито вкъщи, нито в училище, освен в малък процент, не учи децата как да се справят с конфликтни ситуации. Как да се случат и как да се чуват какво казват", изтъкна Антоанета Василева.
Според нея е добре родителите да знаят, че доверието между децата и родителите се нарушава, когато навлизането в личното пространство на детето се случи, без то да ни е поканило в него.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..