Популярността на слънчевите панели като енергийно ефективен източник става все по-голяма. В момента най-голям е интересът от страна на частния бизнес, защото при етажната собственост, в сграда с много жилища например, е по трудно да се извърви процедурата (нужно е съгласие на всички съкооператори) и после да се приспадне разхода за сметките, защото потреблението е различно.
При бизнеса инсталирането става сравнително бързо, а инвестицията се възвръща за 5 до 7 години, отбеляза пред БНР-Радио София Чавдар Петков, който се занимава с обследване и инсталиране на фотоволтаични системи.
При къщи също е по-лесно да се предприеме подобна стъпка. Съществуват и програми за подпомагане, но процедурите по одобряване са бавни.
Покривите обикновено са изчислени да издържат достатъчно тежест, така че инсталация с натоварване 20кг/кв.м. не е проблем.
Петков даде и ориентировъчна формула за инвестицията: Ако имаш 10 киловатова инсталация за около 20 хиляди лева (10 000 евро), ще произвеждаш 10 мегавата на година. Производителите на инверторите правят и батерии. Добре е да се използва съответната марка батерии, посъветва експертът.
Според Чавдар Петков е хубаво още преди построяването, сградата да бъде проектирана за подобни инсталации, включително и за вертикални панели.
"Хубавото на тази инвестиция е, че слънцето изгрява всяка сутрин", усмихна се той.
В досегашната си практика няма случай панел да бъде счупен от градушка, дори и от топчета за голф.
И все пак, както всяка друга инвестиция, и тази е добре да бъде застрахована.
Принципно, панелите имат поне около 30 години живот, толкова им е гаранцията.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..