Мария Йованович обича хората и природата, свързвайки ги в едно цяло чрез своето изкуство.
Основно твори чрез керамика, предстои и изложба.
"Аз съм Мария Йованович, българка съм. Фамилията ми помага да сложа един добър етикет на първото ми прекрасно име – Мария. Това е името и на моя бранд, решила съм да го използвам в пълния му блясък, защото това е вибрацията към всеки човек – неговото име", посочи Йованович пред БНР-Радио София.
Завършила е "Керамика“ в Академията, "Графика“ - в гимназията, а в момента рисува графика върху керамиката и това е нейната тема.
Темата на изложбата, която предстои е "Ние" – съвкупност от много неща през които е минала. Сега рисува и иска да разкаже за тях.
В експозицията ще бъдат събрани серии, колекции, някои от които са създадени изцяло за нея, други са от по-предишни събития.
"Изчистих всички мисли в главата си и стигнах до най-простата, елементарна думичка "Ние", защото това значи всичко, което искам да покажа.
Стилът на експозицията е графика върху порцелан, това ще бъде показано в различни форми, които са постигнати с различни похвати, според това, което кореспондира в последно време с нещата, които ми харесват. Естествено ще присъства съдът, като неизменна част от керамиката, която е част от моя, но и от вашия живот. И ето тук отново идва темата "Ние“, защото съдът ни събира около масата, в него сервираме всичко, което бихме искали да споделим", обясни Мария Йованович.
Експозицията представя както неща отпреди две години, така и съвсем нови, които по думите на авторката са много интересни и могат да бъдат тема на дискусия, защото вълнуват чисто човешки.
Ще бъде представена и мини колекция бижута, лимитирана серия, която дава поглед към женствеността, с послание да не я забравяме.
"Понеже моята работа е част от живота ми, или животът ми е работа, най-голямото предизвикателство за мен е жонглирането с времето – това да бъдеш адекватна майка, в същото време работеща жена, трябва и да си домакиня, но и да имаш време за себе си… Всичко това просто не се събира във времето, с което разполагаме", коментира още Йованович.
По думите ѝ, дори когато работи сама в ателието, тя е много споделящ човек, вярвам, че зад тази самотност, която някои показват, са скрити много други неща с отправна точка някой.
"В България има много кадърни хора, призивът ми към тях е да не спират – да търсят, да мечтаят, да случват, младите стават все по- арогантни, но е добре да има някакви човешки граници. Да бъдем човеци."
Изложбата на Мария Йованович "Ние" ще бъде открита в четвъртък, 14 ноември, от 20:30 часа и може да бъде разгледана до обяд на 24 ноември.
Подробности за събитията около нея можете да научите в социалните мрежи. Чуйте разговора на Деси Попова.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..