Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли.
Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“.
Той е преподавател по компютърни науки в Университета Уестминстър, Лондон. Член е на Съюза на учените в България и на Борда на директорите на Компютърното общество към Международния институт на инженерите по електротехника и електроника. Има дългогодишен опит в областта на компютърните науки, информационните технологии и програмирането.
Научните му изследвания намират широко признание в международните академични среди, носител е на множество отличия и награди. Проф. Гетов има принос за развитието на академичните връзки между България и Великобритания, както и за издигането на международния престиж на българската наука.
"Популярността на Джон Атанасов е различна в различни части на света. И затова, когато пътуваме в различни държави и се срещаме с различни хора, много често името му е важно да се спомене, защото хората научават повече и за България по този начин", посочи той.
По думите му, книгата за Джон Атанасов, написана от една много известна и успешна американска писателка – Джейн Смайли, наистина е уникална.
"Има много книги за Джон Атанасов, но причината, поради която тази книга е уникална, е завладяващият начин, по който Джейн Смайли грабва читателя, като насочва вниманиeто му към един на пръв поглед лесен въпрос: “Седя на моето бюро, гледам компютъра пред мен и се чудя, откъде дойде този компютър пред моите очи?“ Нейният подход е да тръгне назад във времето, да проследи нишката на развитието на обществото, на техниката, на компютърните науки и да достигне до откритието, довело този компютър на нейното бюро – това е една от уникалните черти на книгата“, посочи проф. Владимир Гетов.
Ролята на Джон Атанасов
На 31 октомври се навършиха 85 години, когато първият макет на електронната цифрова машина на Джон Атанасов заработва.
Ако се върнем с Джейн Смайли назад във времето, ще разберем, че през онези времена на 30-те години, е имало едно невероятно разнообразие от научни изследвания и резултати и една група от гениални учени работили усърдно, за да разрешат един хилядолетен проблем – да открият начин да смятат бързо, защото човечеството смята бавно. Авторката включва всичко това в своята книга и се получава разнообразна, жива палитра от характери, проекти, резултати и разочарования. И в цялата тази среда се появява откритието на Джон Атанасов, достигнало до нашето бюро, поясни проф. Гетов.
В научно-техническите изследвания съществува установено правило, според което научните открития преминават през три етапа: откритие-реализация-приложение.
В работата на Джон Атанасов, основното, важното и незаменимото е откритието.
Той прави откритието, формулирайки базовите принципи на електронните цифрови компютри, които през тези 85 година са останали и днес ги намираме във всички наши компютри, мобилни телефони, цифрова телевизия и така нататък и в това е неговият голям принос“, подчерта проф. Гетов.
Според него интересен е впечатляващият резултат, който книгата постига – тя е като една поредица от малки истории, свързани помежду си в един период от време, който започва от началото на 30-те години, тя дори започва от раждането на бащата на Джон Атанасов, роден в с. Бояджик, Ямболско. Тези малки истории са навързани по един драматичен и любопитен начин, за да се достигне до голямото, съдбоносно решение на Федералния съд, което доказва, че именно Джон Атанасов е бащата на електронните цифрови компютри, решение изключително важно за компютърната индустрия, отбеляза проф. Владимир Гетов, който сърдечно препоръча да се прочете книгата на Джейн Смайли – “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“.
Преди да го направите, чуйте още конкретика в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Те не само не избегнаха..
В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България. Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология. Инициативата е на Столичната колегия на Българския..
Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..
Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..
Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“ Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..
Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..
Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...